Arkeolog nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Her gün bir sürü şeyi çöpe atıyoruz. Bunun yüzyıllar boyunca yapıldığını düşünürsek, bu objelerin zamanla toprak altında kalmaya başladıklarını söyleyebiliriz. Daha eski olan objeler daha derinde bulunurlar ve arkeolojik bir alandan bahsederken kastettiğimiz şey budur. Bugün yaşadığınız yerde etrafınıza baktığınızda bilirsiniz ki; gördüğünüz objeler, hoşunuza giden ya da gitmeyen şeyler hayatınızı nasıl yaşadığınız ile ilgili bir fikir verebilir. Sonuçta geçmişte yaşamış olan insanları artık sorgulayamayacağımız için geçmiş hakkında bilgi alabilmek adına objelere başvururuz. Bu objeleri inceleyen ve geçmiş hakkında bu sayede bilgi toplayan kişilere biz arkeolog demekteyiz.

Arkeolog kısaca; insanlık tarihi ve tarih öncesi hakkında bilgi toplamak için eski uygarlıkların geride bırakmış oldukları mimari yapı, eşya, kemik gibi kalıntıları inceler ve gün ışığına çıkartılmış olan tarihi şeyleri değerlendirip koruyan kişilere denilmektedir.Arkeolog ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Geçmişte yaşamış olan uygarlıkların yaşama alışkanlıkları, vücut yapıları, neden yok oldukları gibi çok sayıda bilgiyi biz günümüzde arkeologların bulmuş oldukları tarihi yapı, eşya veya kemiklerden ulaşmaktayız. Özellikle yazının icat edilip, yaygınlaşmasından önce gerekli bilgilere kavuşmamızın tek yolu bu keşiflerdir. Arkeologlar bu anlamda yaşadığımız dünyayı kimlerle, hangi uygarlık veya canlılarla nasıl paylaştığımızı anlamamız açısından oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Arkeologların görevleri maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

Arkeolog ne iş yapar?

  • Eski çağlardan günümüze kadar ulaşmış olan tarihi bulguları su altından veya toprak altından çıkarmak için kazılar yapmak,
  • Yapılan bu kazıların sonucunda elde edilmiş olan buluntuları temizlemek ve anlaşılır hale getirmek,
  • Parçalanmış veya zarar görmüş olan eserlerin bakım – onarım ve restorasyon işlemlerini yapmak,
  • Eserlerin kaydını tutmak ve korunması için gerekli işlemleri sağlamak,
  • Şayet arkeolog, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde görev alıyorsa, kazılarda gözlemci olarak bulunmak,
  • Korunması gereken kültür ve tabiat varlıklarını tespit etmek, bu varlıkların kaydını tutmak,

Gibi oldukça önemli görevlere sahiptirler. Peki arkeolog olmak istiyorum diyen kişiler nasıl bir yol izlemelidirler?

Arkeolog nasıl olunur?

Arkeolog olmak için öncelikle 12 yıllık temel eğitim tamamlanmalıdır. Akabinde ise üniversite giriş sınavlarına girmeniz ve ülkemizde çok sayıda üniversitede olan Arkeoloji Bölümü kazanılmalıdır. Bu bölümü başarı ile bitiren kişiler arkeolog unvanını almaya hak kazanmaktadırlar. Arkeoloji bölümü 4 yıllık olup, sözel ve eşit ağırlık puanı ile tercih edilebilen bir bölümdür.

Arkeologlar nerelerde çalışabilir, çalışma alanları nerelerdir?

Arkeologların iş bulma imkanları var mı oldukça merak edilmektedir. Arkeologların özel sektörde iş imkanları oldukça kısıtlıdır. Genel olarak kamuda yani devlette iş bulabilirler. Arkeologlar üniversiteyi bitirmelerinin ardından yüksek lisans yaparak üniversitede öğretim üyesi olarak kalabilirler. Bunun dışında da KPSS sınavına katılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyeler, müzeler gibi çeşitli yerlerde çalışma fırsatı elde edebilirler. Arkeologların memur olarak atanma puanları 78 ile 83 arasında değişmektedir.

Arkeolog olmak istiyorum

Arkeologların iş imkanları nasıldır?

Arkeologların iş imkanları ülkemizde oldukça azdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi genel olarak kamuda istihdam edilirler. Bu yüzden mesleğe olan ilgi de günden güne azalmaktadır. Çoğu üniversitede ayrılan kontenjanlar bile doldurulamamaktadır. Gelecekte de mesleğin iş sahasının ülkemiz için az olacağı düşünülmektedir. Yani iş olanakları ve iş alanları kısıtlı bir meslektir.

Arkeologların çalışma ortamları nasıldır?

Arkeologlar görevleri icabı farklı yerlerde çalışabilirler. Araştırma yapan arkeologlar, çoğu zaman okuyarak kapalı ortamda çalışırken, sahada çalışanlar kötü koşullarda dışarıda çalışmak durumunda kalabilirler.

Bu yazımızda arkeolog mesleğinin önü açık mı, arkeolog belgesi nasıl nereden alınır, arkeolog nasıl olunuyor gibi arkeolog mesleği hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca arkeologların ne kadar gelir elde ettiklerini Arkeolog Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER ARKEOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, arkeolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan arkeolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.