ARFF memuru nedir, kimdir, kime denir?

ARFF memurluğu son zamanlarda popülaritesini arttırmış olan mesleklerden bir tanesidir. Ancak bu meslek hakkında çoğu kişi yeterli bilgiye sahip değildir. ARFF isminin açılımı “ Aircra Rescue and Fire Fighng”dir. Bunun Türkçe anlamı ise Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele’dir. Bu işi yapan kişilere ise ARFF memuru diyoruz. Yani ARFF memurları havaalanlarında görev yapan, çıkabilecek yangınlara müdahale etmek, uçaklara yakıt ikmali sırasında yangın ihtimaline karşı hazır bulunmak gibi görevleri bulunan personellere denilmektedir.

ARFF memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

ARFF memurları herhangi bir yangın ihtimaline karşı daima hazır olarak beklerler. Kendilerine özel olarak ayrılmış olan bölümde bekleyen ARFF memurları, hava araçlarının acil iniş gerçekleştirdiği durumlarda hava aracını takip ederler ve motorlar susana kadar bu takibi devam ettirirler. Yangın ihtimalinin en yüksek olduğu yakıt ikmalinde ise muhakkak hazır durumdadırlar. Havalimanlarında uçuş güvenliği oldukça önemli bir husustur ve ARFF memurlarının bu alanda yeterlilikleri bu önem arz eden konuların başında yer almaktadır.ARFF memurları vardiya sistemi ile görev yaparlar. Hafta sonu veya bayram tatili fark etmeksizin bu vardiya sistemi doğrultusunda çalışırlar.

ARFF memuru ile itfaiyeci arasındaki farklar nelerdir?

Ülkemizde 2005 yılı öncesinde havalimanlarında uçuş güvenliğini itfaiye teşkilatı sağlamaktaydı. Fakat sicil havacılık literatürü ve uluslararası sivil havacılık teşkilatı tarafından belirlenen uçuş güvenliği esaslarını bu itfaiye teşkilatının tamamen sağlamadığı görülmüştür. Bu hususta yenilikler yapılması zorunlu hale gelmiş olup, itfaiye teşkilatının yerine DHMİ bünyesinde görev yapan ARFF memuru kadrosu yaratılmıştır. Teknik olarak benzer işleri gerçekleştirseler de ARFF memurları sadece havalimanlarında görev yaparlar ve bu hususta özel eğitime tabi tutulurlar.

ARFF memuru nasıl olunur?

ARFF memuru olmak için öncelikle lise eğitimi tamamlandıktan sonra üniversite giriş sınavlarına katılarak “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik”, “İtfaiyecilik ve Sicil Savunma”, “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programlarını kazanmalı ve akabinde başarı ile bitirmelisiniz. Mezun olmanızın ardından da DHMİ tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip etmeli ve bu ilanlara başvuru yapmalısınız. Tüm bu iş ilanları www.devlette.com adresimizde yer almaktadır. Ancak ARFF memuru olmak için bazı özel şartlar da aranmaktadır. Bunlar;

ARFF memuru olma şartları nelerdir?

  • En az 1.65 metre boyunda olmak.
  • Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 10 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak. (Tartma ve ölçme aç karnına ve çıplak ayakla olacaktır)
  • Astım, bronşit, nefes darlığı, epilepsi, renk körlüğü, kekemelik, sağırlık, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik rahatsızlığı bulunmamak.
  • Aşırı psikolojik duyarlılık ve heyecan, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, karanlık korkusu, kan tutması vb. psikolojik ve sinirsel rahatsızlıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak.
  • “c” ve “ç” maddelerinde belirtilen bedensel ve psikolojik yapı ile yurdun her yerinde ARFF (Hava Alanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) Memuru olarak görev yapabileceğine dair tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden “Sağlık Kurulu” raporu almış olmak.

Kadınlar ARFF memuru olabilir mi?

Bundan birkaç sene öncesine kadar sadece erkek bireyler ARFF memuru olarak görev alabiliyorlardı. Ancak bu konuda tepkilerin yoğunluğundan dolayı DHMİ geri adım atmak durumunda kaldı. Artık günümüzde kadın vatandaşlarımız da ARFF memuru olarak görev alabiliyorlar.

ARFF memurlarının çalışma saatleri

ARFF memurlarının çalışma saatleri oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor. Yazımız başında vardiya sistemi ile çalıştıklarından ve hafta sonu ya da bayram demeden bu sisteme bağlı kalarak görevlerini yerine getirdiklerinden bahsetmiştik. ARFF memurları genel olarak 24 saat iş ve 48 saat izin vardiya sistemine göre çalışırlar. Ancak bazı havaalanlarında bu durum 12 saat çalışma ve 24 saat izin olarak da uygulanabilmektedir.

Bu yazımızda ARFF memuru açılımı nedir, ne iş yaparlar, iş imkanları nasıldır, ARFF memuru olmak için hangi bölüm mezunu olmak gerekir, olmak için yaş sınırı var mıdır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan ARFF memuru maaşları hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


DİĞER ARFF MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, arff memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan arff memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.