Arefe Günü Yarım Gün Tatil Mi?

Milyonlarca Müslümanın dört gözle beklediği Kurban Bayramı’na artık sayılı günler kaldı. Birkaç gün sonra tüm Müslüman alemi Kurban Bayramı kutlanacak. Müslümanlar Kurban Bayramında dini ibadetlerini yerine getirecekler. Bayram için tüm hazırlıklar şimdiden bütün hızıyla yapılmaya devam ediyor. Ancak bayram tatiline çıkacak olan vatandaşlar arefe günü yani arife günü resmi tatil mi merak ediyorlar? Peki arefe günü resmi tatil mi? Arefe günü yarım gün tatil mi?

Arefe Günü Resmi Tatil Mi?

Arefe yarın yani 8 Temmuz 2023 Cuma günü karşılanacak. Tatil planı yapan vatandaşlarımız arefe gününün tam gün veya yarım gün resmi tatil olup olmadığını merak ediyorlar. Arefe günü mevzuatta yer alan hüküm gereği yarım gün tatildir. Bu yarım gün tatil ilgili sene uzatılabilmektedir. Geçmişte çokça kez tam gün tatil yapıldığı bilinmektedir. Ancak herhangi bir ek açıklama yapılana kadar arefe günü yarım gün resmi tatildir. Pazartesi günü de haftanın diğer günleri gibi tatil olacaktır. Bu husus vatandaşların bayram için hazırlıklarını daha rahat bir biçimde gerçekleştirmeleri veya yolculuk yapacak olanların daha önceden yola çıkmalarını sağlamak amacıyla verilmiştir.Arefe Günü Bankalar Açık Mı?

Arefe günü yani 8 Temmuz günü yarım gün resmi tatildir. Arefe günü Cuma gününe denk gelmesinden dolayı hali hazırda tüm gün açık olacak olan bankaların şubeleri yarım gün çalışacaklardır. Yani Ziraat Bankası, Finansbank, Akbank, İş Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası gibi bankalar, genel müdürlükleri ve çağrı merkezleri öğle arasına kadar hizmet vereceklerdir. Bankalarda işlemleri olan vatandaşlarımızın bu hususta işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aksi durumunda bayram bitişine kadar beklemelidirler. Harici olarak da hafta sonu açık olan banka şubeleri de arefe gününde bayram dolayısı ile kapalı olacaklardır.

Arefe Günü PTT ( Postane ) Açık Mı?

Arefe günü yani Cuma günü postanelerin şubeleri resmi tatil olduğundan dolayı kapalı durumda bulunacak olan kamu kuruluşlarından bir tanesidir. Öğleye kadar açık olacak olan PTT şubeleri, öğleden sonra kapanacaktır.

Arefe Günü Hastaneler Açık Mı?

Hastanelerin poliklinikleri arefe gününün resmi tatil günleri arasında olmasından dolayı öğleye kadar çalışacaklardır. Öğleden sonra hastanelerin poliklinikleri kapalı durumda olacaktır. Ancak acil servisler bayram veya arefe gününde olsun yılın 365 günü de açıktır. Sağlık sorunlarınızda hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

Arefe Günü Eczaneler Açık Mı?

Arefe gününde öğleden önce tüm eczaneler açık olacaklardır. Ancak öğleden sonra sadece nöbetçi eczaneler hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bunun için şehrinizde nerelerde nöbetçi eczanelerin bulunduğunu herhangi bir eczanenin duyuru kısmına bakarak görebilirsiniz.

Arefe Günü Kargolar Açık Mı, Kapalı Mı, Çalışıyor Mu?

Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo gibi kargo firmaları arefe günü sebebi ile öğleye kadar çalışacaklardır. Kargolarınızı şubelerden öğleye kadar alabilir veya gönderebilirsiniz. Adresinize ise yine öğle tatiline kadar kargo teslimi gerçekleştirilecektir. İşlemlerinizi bu hususta gerçekleştirebilirsiniz.

Arefe Günü Devlet Daireleri Açık Olacak Mı, Olur Mu?

Bunun dışında adliyeler, borsa, belediyeler, vergi daireleri, nüfus müdürlüğü, sağlık ocakları, Türk Telekom, SGK, Tüvtürk, askerlik şubeleri gibi resmi yerler ve kurumlar tatil sebebi ile öğleye kadar açıktırlar.

Bu yazımızda arefe günü yarım gün tatil mi, arefe günü resmi tatil mi hususlarında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TATİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tatil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tatil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.