Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında araştırma üniversiteleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Eğitim sistemi tam olarak istenilen noktaya gelememiş bir ülke olarak, bunun sonucunda eğitimde düzenli bir şekilde çeşitli değişikliklere gitmekteyiz. Bu değişikliklerden bir tanesi de yeni duyurulmuş olan araştırma üniversiteleri. Peki araştırma üniversitesi nedir, ne demektir?

Araştırma Üniversitesi Nedir, Ne Demektir?

Araştırma Üniversitesi, misyonunu ve stratejik yol haritasını belirlemiş ve üniversitenin çalışma disiplinini bu plana uygun biçimde yürütebilen bir kurumdur. Araştırma üniversitesi bu süreç zarfında sadece araştırma anlamında en iyi olmayı amaçlamaz, eğitim ve bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımı konularında da en iyisini hedef belirler.  Peki araştırma üniversitelerinin özellikleri nelerdir?Araştırma Üniversitelerinin Özellikleri Nelerdir?

Araştırma üniversitelerinde öğretim üyesi ders saatleri dışında da araştırma faaliyetlerine öğrencileri dahil ederek eğitimin kapsam ve katkısını olabildiğince arttırmayı hedefler. Öğrenciler düzenli olarak araştırma kültürü içerisinde yer alacakları için bilgilerini geliştirmekte ve akademik araştırmanın işleyişine hakimiyet kazanmaktadırlar.

Araştırma üniversitelerinde yoğun olarak gerçekleştirilen araştırma süreci, üniversitelerin üretmiş olduklarının değer kazanması ile bütçelerini arttırmaları, verimli araştırmalarla mevcut araştırma fonlarından daha fazla pay almaları ve oluşturmuş oldukları toplumsal değerle parçası oldukları toplumun yarınlarda pay sahibi olmalarını sağlamaktadır. Araştırma üniversitesi, ulusal açıdan kapsamlı kurumlardır ve evrensel bilime ve teknolojiye en çok katkı sağlamakta olan akademik toplumsal kurumlardır.

Araştırma üniversiteleri güçlü araştırmacılar yetiştirmeyi, dünya bilimine ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak olan doktora programlarını geliştirmeyi amaç edinmiş olan kurumlardır. Araştırma üniversiteleri, ülkenin gelecekteki ihtiyaçlarını belirler ve araştırmalarını bu doğrultuda yön verir. Etkin olarak akademik düzeyde araştırmaların gerçekleştirilmiş olduğu araştırma üniversitelerinde aynı zamanda bilgi toplumun merkezi durumundadır. Bulundukları ülkelere ekonomik açıdan oldukça fayda sağlayan bu üniversiteler, hayat kalitesine de pozitif yönde katkı sağlayan buluşlar gerçekleştirilmektedir. Bu buluşlar sayesinde yeni iş kolları oluşur ve yeni şirketler doğar.

Araştırma üniversiteleri, seçkin öğretim üyelerinden oluşur ve ileri düzeyde araştırma altyapısına sahiptirler. Yeterli düzeyde finansman oluşturmayı başarabilmiş olan bu üniversitelerde global düzeyde kütüphaneler bulunmakta ve oldukça geniş fiziksel olanaklar sunulmaktadır.  Araştırma Üniversitesi olmanın temel koşulları arasında öğrenci kabul süreçleri, akademik personellerin kalitesi, akademik yükseltme kriterleri ve mezuniyet kriterleri önde gelmektedir. Araştırma Üniversiteleri, akademik üstünlüğü ve mükemmeliyetçiliği esas almaktadır. Akademik özgürlüğü merkezinde temel unsur olarak tutan Araştırma Üniversiteleri, yönetişim kavramı ile yönetilmektedir.

Hangi Üniversiteler Araştırma Üniversitesidir? Türkiye’deki Araştırma Üniversiteleri

Ülkemizde ilk etapta 10 üniversite, araştırma üniversitesi olarak belirlenmiştir. Daha ileri tarihlerde düzenlemeler yapılarak araştırma üniversitelerinin sayısı arttırılabilir. Aşağıda ülkemizde bulunan araştırma üniversitelerini görebilirsiniz.

  • Ankara Üniversitesi
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Erciyes Üniversitesi
  • Gazi Üniversitesi
  • Gebze Teknik Üniversitesi
  • Hacettepe Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
  • İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi
  • Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Bunlarında dışında da; Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi yedek araştırma üniversiteleri olarak belirlenmiştir.

Araştırma üniversitelerin faaliyete geçmesi ile beraber uzun süredir istenilen, arzu edilen üniversiteler ile özel sektör iş birliğinin de gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Bu sayede özel sektördeki ihtiyaçlar daha kolay tespit edilebilecek ve üniversiteler bu doğrultuda çalışmalarına ağırlık verebileceklerdir. Bu yazımızda araştırma üniversitesi nedir, ne demektir, araştırma üniversitesi ne işe yarar, hangi üniversiteler araştırma üniversitedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araştırma üniversitesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araştırma üniversitesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.