Araçta Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Nedir?

Araçta oluşan çeşitli hasarlar için ikiye ayrılan hasar kayıtları yapılmaktadır. Şayet araçta çok fazla hasar olmuş ve araç perte çıkmış ise tam hasarlı, eğer sadece hasarlıysa ve onarılabilir durumda ise ağır hasar kaydı denmektedir. Resmiyette pert kaydı olmadığı için buna tam hasarlı denmektedir.

Hasar kaydı, bir araçta oluşan alındığından bu güne kadar olan kazaların kaydının tutulduğu neticeyi ifade eden resmi bir çeşit kayıttır. Hasar kaydında eğer araç ağır hasarlı olarak kayda geçmiş ise bu oluşan hasarları sigorta firmaları karşılayarak kişiye teslim eder. Araç üzerinde çok büyük hasarlar olmasa bile hasar kaydı geçilir ve sigorta şirketi karşılayarak aracın siciline işlenir ve tekrar trafiğe çıkar.Pert kaydı dediğimiz tam hasarlı kayıt ise araçlarda oluşan kullanılmayacak hale gelen hasarlar sonucu bu kayıt tutulur. Örneğin büyük bir trafik kazası, doğal afetler sonucu aracın perte çıkması gibi araçta oluşan %70 oranında çok hasarı var ise bu araç tam hasarlı yani pert araç olarak kayıt edilir. Sigorta şirketi bu pert olan aracın tamirini karşılamaz ancak o günkü o aracın maliyeti ne ise o fiyatı karşılayarak kişiye teslim eder. Ayrıca pert olan araç tamir dahi edilse trafiğe çıkması yasaklanır ve trafikten sonsuza kadar uzaklaştırılır.

Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Fark Nedir, Aynı Şey Midir?

Hasar kayıtları dediğimiz gibi ikiye ayrılmaktadır. Tam hasarlı olan yani pert diye adlandırılan durumdur. Fakat pert olan kelime resmiyette ve sigortacılıkta olmadığından dolayı tam hasarlı denmeye devam etmektedir. Bu şekilde iki farklı hasar kaydı vardır.

  • Ağır Hasar Kaydı
  • Tam (Pert) Hasar Kaydı

Tam olan hasarlı araçlar, pert olarak kayıtlara geçmektedir. Aracın aldığı hasar değeri %70’den fazla olursa pert araç olarak kabul görür ve sigorta şirketleri arabanın o zamana ait olan bedelini kişiye öder. Araç, tamir edilebilir durumda olup trafiğe çıkmasında her hangi bir problem olmaz ise sigorta şirketleri sadece onarma ücretini öder. Bunun yanı sıra kaza geçiren araba, onarılmanın ardında trafiğe çıkarak güvenlik standardizesine uyumlu olmaz ise bu konuda trafikten men edilerek araç için pert yani tam hasarlı kayıt tutulur. Ancak bunu sigorta şirketleri diğer hasar kayıtlarına göre tek başlarına yapamamakla beraber araç sahibinin kişisel imzası ve onayına ihtiyaç duymaktadır.

Şayet araç onarılabilir durumda olup trafik için güvenlik endişesi yaratmayacak durumda ise sigorta şirketleri onarma masrafını öder, aracın siciline eklenir ve tekrar trafiğe çıkmasında sakınca görmemektedir. Hasarın seviyesi %70’in altında olmasının yanı sıra duruma göre bu araca da pert yani tam hasarlı kayıt tutulabilir. Bu tamamen trafik kural ve güvenlik ihlallerine bağlıdır. Bunun yanı sıra araç eğer kullanılabilir durumda ise eksper denen raporla belirlenerek araba çekme belgesi alınır. Daha sonra araca muayene yapılır. Eğer yapılmaz ise trafiğe çıkmamalıdır aksi halde ceza ile karşılaşabilir. Genel olarak araçların önünde hasar olanlar bu tür hal ile karşılaşırlar.

Şayet araçta ağır olan hasar kaydı olarak bedelsiz şeklinde yazıyorsa sigorta firmalarıyla araç sahibi anlaşarak aracın kasko ücretini şirket arabanın kullanıcısına yani sahibine ödemek zorunda kalır. Daha sonra aracı alan sigorta firması ihale ile aracı satışa çıkartabilir.

Eğer araçta ağır hasar kaydı olarak bedel bulunuyorsa ağır olan hasarlı araç, ERP yani Exper Raporu dediğimiz belirli bir ücret tutarında kayıt yazar. Bu kayıt ile aracın sigorta firması tamir ve onarım olarak üstlenir ve araç sahibine bir şey ödetmez. Bunun yanı sıra aracınızı tarih bilgisiyle arama yaparsanız araçtaki değişen parçaları ve diğer işlemleri eksper raporu sayesinde görebilirsiniz. Yani araç hasar kaydı ile pert hasar kaydı farklıdır. Birisinde trafiğe tekrar çıkabilirken diğerinde ise trafikten men edilerek çıkması yasaklanır. Ayrıca diğer yazımızdan hasar kaydı nasıl öğrenilir hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER HASAR KAYDI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hasar kaydı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hasar kaydı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.