Araçta değişen parça olması; kaportayı oluşturmakta olan dış giyimde rastlanan bir durumdur. Genel olarak bu ürünler kaza ardından araca yeniden monte edildiği için değiştirilmiş parçayı puntalama ile montaj bölümlerinden anlamak mümkündür. Araçta değişen parça olması durumunda mutlaka kişilerin parçanın neden değiştiğini öğrenmesi gereklidir.

Araçta değişen parça nasıl öğrenilir?

Değişen parçayı öğrenmek için birkaç yol mevcuttur.  • Araç, değişimlerini kasko aracılığı ile yapmışsa bu bilgiler size aracı kontrole götürdüğünüz zaman sunulur.
  • Aracı kendi muayene istasyonuna götürdünüz ancak hiçbir sorun çıkmadı. İçiniz hala rahat değilse bir araç servisine arabayı götürmeniz yeterli olacaktır. Servis size montaj yerlerine bakarak, araç tavanını referans göstererek değişen parça olup olmadığını söyleyebilir.
  • Aracın renginden farklı bir renk iç tarafta dikkatinizi çekiyorsa araçta parça değişimi olma ihtimali yüksektir.
  • Kapı değişimleri ise menteşelerden anlaşılabilir. Menteşe değişimi sırasında eski kapının menteşelerinin kullanılması araçta ağır bir hasar olmadığının göstergesi olarak kabul edilir ancak ağır hasar varsa menteşe civatalarında boya yoktur ve bu durumda operasyon kapalı bir şekilde yapılmadığını gösterir.

Araçta değişen parça sorgulama

Bir araçta değişen parçanın ne olduğunu hızlı bir şekilde sorgulamanız mümkündür Tramer sistemi adı verilen sorgulama sistemi sayesinde; 5 TL karşılığında telefonunuzun mesaj bölümüne PARCA boşluk plaka boşluk aracın son kaza tarihi yazarak 5664 numarasına atmanız yeterlidir. Hızlı bir şekilde aracın durumu ile ilgili bilgi size verilecektir.

Araç plakası ile değişen parça sorgulama mesaj örneği; PARCA 34ABC001 01/01/2015

Bir diğer sorgulama yöntemi de şase numarası ile sorgulamadır. PARCA boşluk S boşluk şase numarası boşluk aracın kaza yaptığı son tarihi yazarak 5664’ mesaj çekip hızlıca sonucu alabilirsiniz.

Şase ile değişen parça sorgulama mesaj örneği; PARCA S ABC987DEF12345 01/01/2023

Bunların dışında aracı bir ustaya veya expertiz raporu almanız da fayda sağlayacaktır. Expertiz raporu 100 – 200 TL gibi bir rakama yapılabilmektedir ve aracın önceden kazaya karışıp karışmadığı, herhangi bir lokal boya olup olmadığı gibi konularda sizlere bilgiler sunacaktır. Araç alımı işlemlerinde bunu muhakkak yapmanızı öneriyoruz. Düşük miktarlarla ileride büyük mağduriyetlerin yaşanmasının önüne bu şekilde geçilecektir.

Ayrıca bu konu hakkında çekilmiş olan videoyu da izlemenizi öneriyoruz. Araç alım satım işlemlerinde araçlarda değişen parça olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Aksi durumda ciddi maddi zararlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu yazımızda araçta değişen parça nasıl anlaşılır, aracın değişen parçaları nasıl öğrenirim, aracın kazalı olduğu, kapısının değiştiği nasıl öğrenilir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.