Araç camlarına film çektirmenin yasallığı halen oldukça tartışılan konuların başında geliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı araç içinin gözükmemesini isteyen sürücüler, araçlarına farklı oranlarda film çektiriyorlar.  Kimisi güneş ışınlarından rahatsız oldukları ve araç içerisine daha az girmesini istediklerini için, kimisi de araç içerisinde eşinin çocuğunun daha az görünmesi ve rahatsız olmaları için bu tarz bir yönteme başvuruyorlar. Özellikle son dönemde araçlara cam filmi veya renkli cam takılmasına yönelik uygulamalarda çok sayıda değişikliğe gidildi. Bu durum da sürücülerin bir hayli kafasını karıştırmış gibi duruyor. Peki araç camına film taktırmak yasal mı?

Araç Camına Film Taktırmak Yasak Mıdır?

Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı araçlara cam filmi ve renkli cam takılmasına belirli kıstaslar çerçevesinde onay vermişti. Hatta yapılmış olan bu değişiklik sebebi ile çok sayıda vatandaş ön cam hariç araçlarına cam filmi taktırmıştı. Ancak yapılan son dakika değişikliği ile cam filmi takmak tekrardan yasaklandı. Arka camlara serbest, ön camlara yasak olarak özetlenebilecek düzenlemede, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki standartlar esas alındı. Belirlenen kurallara uymayanlar ağır kusurlu sayılacak. Cam filmlerini söktürmeyenler muayeneden geçemeyecek.Cam filmi konusunda her cam filmi yasak değildir. Yukarıda bahsettiğimiz düzenleme ön cam filmi içindir. Yan camlar ve arka camlara cam filmi taktırabilirsiniz. Fakat bu cam filminin standartlara uygun olması gerekmektedir. Sadece görüşü engellemeyen, yasalara uygun cam filmleri taktırılabilir. Burada 1 numara cam filmi ve 2 numara cam filmi serbest bırakılmıştır. Ancak 3 numara cam filmi ve 4 numara cam filmi taktırmak kesinlikle yasaktır. Aracın ön camına ise tüm cam filmleri yasaktır. Peki bundan sonra araçlara cam filmi takmanın cezası nedir, ne kadardır?

Araçlara Cam Filmi Takmanın Cezası Nedir, Ne Kadardır?

Araçlara cam filmi takmak bahsettiğimiz üzere yapılan ani bir değişiklik sonucunda tekrar yasaklandı. Akabinde polis memurları aracınızda cam filmi gördüyse bunu sökme ve ceza yazma yetkisine sahip olacaklar. Araç cam filmi takmanın cezası ise 2022 yılı itibariyle 427 TL olarak belirtilmiş. Bu cezaya zam yapılıp, yapılmayacağını ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Cam Filmi Cezasına Nasıl, Nereden İtiraz Edilir?

Önceden araçlara takılan cam filmi görüşü engellemediği sürece onay verilmekteydi. Burada görüşü engelleyip engellemediğinin anlaşılması ise polis memurlarının insiyatifine bırakılmış bir durumdu. Ayrıca bu cezaya itiraz etme şansınız da bulunmaktaydı. Ancak yapılan değişiklik ile beraber artık kurallara uymayan yönetmelikçe belirlenen esaslara riayet etmeyen sürücülere cam filmi cezası yazılmaktadır. Bu cam filmi cezasına Sulh Ceza Mahkemesi vasıtası ile itiraz edebilirsiniz. Ancak buradan olumsuz sonuç çıkması durumunda cezayı zamlı olarak ve masrafları ödemek durumunda kalacağınızı unutmayın.

Daha önce trafik polisleri ile sürücüler arasında çok sayıda tartışmanın sebebi olmuş olan araçlara cam filmi takılması durumuna binlerce itiraz yapılmıştı. Ceza kesilmesinin ardından vatandaşlar mahkemelere başvuru yapıyorlardı. Özellikle eşinin rahatsız olduğundan, ufak çocuğu olduğundan ve araç içinin gözükmesini istemediğini dile getiren kişiler cezaya itiraz ediyorlardı.

Sonuç olarak yan camlara ve arka cama standartlara uygun cam filmi taktırmak serbesttir. Ancak ön cam filmi tamamen yasaklanmış durumdadır. Herhangi bir ceza yememek için ise cam filmlerinizi sökmeniz faydanıza olacaktır. Bu yazımızda araç cam filmi taktırmak serbest mi, yasak mı, cezası ne kadardır, kaç paradır, kaç TL’dir, ceza puanı nedir, cam filmi yönetmeliği, cezası maddesi, neden yasak gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.