Aracımda ipotek var mı ve bunu nasıl öğrenebilirim diye düşünen binlerce insan Türkiye’de bulunmaktadır. Her geçen gün borçlanma yüzünden bankalar ya da başka kurumlar, kişinin mülküne ipotek uygulayabilmekte ama bunu bildirmemektedir. Araç sahiplerinin de bildirmediği ipotek, kişi için zulüm haline gelmektedir.

İlk olarak ipotek kavramını açıklayalım. İpotek; borçlu birisinin üzerinde bulunan borcu ortadan kaldırmak için ortaya koyduğu ya da kurumlar tarafından konulduğu bir nevi kayıt türüdür. Eğer ipotekli bir aracınız varsa borcunuz da otomatik olarak vardır. Şimdi diğer arabamın üzerinde ipotek var mı ve bu ipoteği nasıl öğreneceğiz sorusuna geçelim.Aracım ipotekli mi?

Aracımda ipotek var mı diye düşünenler E-Devlet üzerinden sorgulama yapmaları gerekiyor. Bu konudaki tek yetkili merci olan E-Devlet, tüm araç sahiplerinin ipotek ya da elektronik haciz için baktığı yerdir. Burada unutulmaması gereken bir şey var; E-Devlet, sadece kişinin üzerindeki ipoteği göstermektedir. Bir başkasına ait aracın ipotek durumunu göstermez.

İnternet üzerinden bakabileceğiniz tek kurum olan E-Devlet, araca ait çalıntı, hak mahrumiyeti gibi konularda da bilgi vermektedir. Eğer aracınızda ipotek varsa ve bunu kaldırmak istiyorsanız banka ve noter ile iletişime geçmelisiniz. Bunlar da sizden 150-300 arası ipotek kaldırma tutarı isteyeceklerdir.

Aracımda ipotek varsa nasıl öğrenebilirim?

Genellikle araç alışverişi yapılırken satıcı durumu notere gitmeden söyleyebiliyor. Lakin söylemeyen ve yasal olarak suç işleyen satıcılarda bulunuyor. Araca ait ipoteğin olup olmadığı yaklaşık 1 dakikada öğrenebilmek mümkündür. Bunu ise şu şekilde öğrenebilirsiniz;

İnternet üzerinden E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama bölümüne Adıma Tescilli Araç Sorgulama (Gerçek Kişi) diyerek arama yapıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan bu ilana giriyoruz. Eğer üzerinizde araç yoksa karşınıza sarı renkle; “Adınıza tescilli herhangi bir araç bulunamadı” ibaresi çıkar. Eğer aracınız varsa; sizden plaka numarası istenir. Plaka numarası doğru şekilde girildiğinde karşınıza size ait aracın ayrıntılı bilgileri çıkar. Sağ alt tarafta bulunan Hak Mahrumiyeti sorusunda ipotek olup olmadığı net bir şekilde görülür. Eğer Evet yazıyorsa araç üzerinde ipotek bulunur Hayır yazıyorsa aracınız ipotekli değildir.

Bu yazımızda aracımda ipotek var mı, yok mu konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.