Aracım hangi otoparka çekildi?

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyonu aşmış durumda. Hal böyleyken şehirler bu araç yükünü kaldıramayacak hale geldi. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya gibi illerimizde park yeri bulmak ciddi bir sorun haline geldi. Durum böyleyken istemeden de olsa çeşitli durumlarda yanlış yerlere aracımızı park edebiliyoruz. Trafik vakıfları da bu yanlış park edilen araçları büyük bir hızla çekiyorlar. Ülkemizde belki de en iyi çalışan kuruluşların başında bu trafik vakıfları yer alıyor. Öyle ki her gün çekilen araç sayısında yeni rekorlara imza atılıyor.

Aracınızın çekilmesinden sonra aracınızı bulmak da ayrı bir sorundu. Kuşkusuz çoğu insan aracın çekildiği yerdeki en yakın otoparka gidiyor. Ancak bu durumda aracını bulamayabiliyor. Bu duruma düşmemek ve aracınızın nereye çekildiğini öğrenmek ise mümkün. Peki ama nasıl? Aracım nereye çekildi nasıl öğrenebilirim?Aracım nereye çekildi?

Aracınızın nereye çekildiğini öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Öncelikle artık aracınızın nereye çekildiğini kolay bir şekilde E-Devlet Kapısı vasıtası ile öğrenebiliyoruz. Üstelik bu işlem için tek ihtiyacınız olan bir E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız. Bu sayede aracınızın nereye çekildiğini, hangi otoparkta olduğunu dakikalar içerisinde öğrenebiliyoruz.

E-Devlet Aracım Neye Çekildi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Aracınızın nerede olduğunu öğrenmenin bir diğer yolu da Emniyet Genel Müdürlüğü ya da bilinen kısa adıyla EGM sayfasında yer alan otopark sorgulama sayfasıdır. Aşağıda vermiş olduğumuz sayfaya giriş yaparak, ad, soyad, TC. Kimlik Numarası ve Doğum Yılı bilgilerinizi girerek aracınız hangi otoparkta bulunuyor öğrenebilirsiniz.

EGM Aracım Nereye Çekildi Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bunların dışında emniyeti 155 telefon numarasından arayarak da aracınızın yerini öğrenmeniz mümkün. Ancak diğer yolları kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede emniyeti acil bir durum karşısında meşgul etmemiş olursunuz.

Otoparka çekilen araçlar nasıl çıkarılır?

Şayet aracınızın nerede olduğunu öğrendiyseniz artık aracınızı almaya gidebilirsiniz. Ancak yanınızda ruhsatınız olması gerekmektedir. Şayet ruhsatınız aracınızın içindeyse aracınızdan almanızda bir sorun yoktur. Bu konuda oldukça önemli bir durum vardır. Aracı kim çektirirse, çektirsin aracı ruhsat sahibi kimse o alabilmektedir. Farklı bir kişini aracı alması için noter tasdikli onay belgesi vermesi ve ilgili kişinin bu aracı alabileceğini belirtmesi gerekmektedir.

Aracım çekildi ne kadar öderim? Çekilen araç cezası

Keşke aracınız çekildiğiyle kalsaydı. Ancak bunun yanında birkaç farklı kalemde ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Öncelikle aracınızı yanlış yere park etmenizden dolayı hatalı park cezası ödemek zorunda kalırsınız. Bu tutar da günümüz itibariyle 196 TL olarak belirlenmiştir. Bunun dışında da çekici ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Bu da 175 TL gibi bir ücrettir. Bunun yanında da aracınız otoparkta durduğu gün boyunca günlük 23 TL gibi bir otopark parası ödersiniz. Yani toplamda 390 ile 400 TL arasında ( illere göre değişen ) miktarda bir ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bunun yanında da giden zamanınız cabası. Bu duruma düşmemek adına aracınızı park ederken oldukça dikkatli olmalı ve park yasağı bulunan yerlere aracınızı park etmemeniz gerekmektedir.

Üstelik başınıza gelebilecek olan şeyler de sadece bunlarla sınırlı değil. Şayet aracınızı 6 ay süre zarfında teslim almazsanız aracınız satılır ve bedelleri emanet hesabına aktarılır. Satıldıktan sonra 5 sene içerisinde de müracaat edilmezse para hazineye kalır.

Bu yazımızda çekilen aracı kim alabilir, çekilen araç cezası, aracım çekildi bulamıyorum nasıl bulurum, aracım hangi otoparka çekildi nasıl öğrenirim gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.