Araç takip mesafesi nedir, ne demektir?

Trafik kuralları sadece kendi can ve mal güvenliğimiz için değil aynı zamanda trafikte bulunan diğer kişilerin can ve mal güveliği açısından uyulması zorunlu olan kurallardır. Bu kurallardan bir tanesi de araç takip mesafesidir. Araç takip mesafesi bilindiği üzere seyir halinde bulunan iki aracın arasındaki mesafeye denilmektedir. Arabalar seyir halinde, birbirlerine araç takip mesafesine uymayarak çok yaklaşmaları durumunda kazaya sebebiyet verebilmektedir. Ülkemizde yaşanan kazaların çoğu araç takip mesafesine uyulmaması yüzünden gerçekleşmektedir. Bu yüzden araç takip mesafesini korumak, bu kurala uymak oldukça önemlidir.

Araç takip mesafesi ne kadardır, kaç metredir?

Araç takip mesafesi kuralına göre, kendi araçlarının kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar metre mesafesinden takip etmek zorundadırlar. Yani saatte 100 km hızla seyir halindeyseniz öndeki araç ile aranızda 50 metre olmalıdır.  Araç takip mesafesi aynı zamanda, takip eden aracın 2 saniyede kat edeceği yol uzunluğu kadardır. Aşağıda vermiş olduğumuz tabloda araç takip mesafesinin ne kadar olması gerektiği açıkça belirtilmiştir.HIZ TAKİP MESAFESİ
50 km/saat25 metre
60 km/saat30 metre
70 km/saat35 metre
80 km/saat40 metre
90 km/saat45 metre

Tehlikeli, yanıcı madde taşıyan araçların araç takip mesafesi nedir, ne olmalıdır?

Tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri için ise araç takip mesafesi daha farklıdır. Bu araç sürücülerinin hızları ne olursa olsun yerleşim yerleri dışında diğer araçları 50 metreden daha yakın takip edemezler.

Araç takip mesafesi nasıl hesaplanır, ayarlanır?

Seyir halinde giderken araç takip mesafesini ayarlamak oldukça zor olabilmektedir. Ancak sürücüler için araç takip mesafesini uygun uzaklıkta belirleyebilmek için çeşitli yol ve yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki 88/89 kuralıdır. Normal bir tempo ile 88-89 diye saydığınızda 2 saniye harcamış olursunuz ve bu süreç zarfında aracınız, öndeki aracın 2 saniye önceki noktada ise araç takip mesafesine uygun olarak seyir halindesiniz demektir.

Araç takip mesafesini belirlemek için bir diğer yol ise kenar taşı kuralıdır. Düz yollarda bulunan kenar taşları 50’şer metre mesafe ile dizilmektedirler. Seyir halinde giderken öndeki araç ile mesafenizi iki kenar taşı aralığı şeklinde ayarlamanız durumunda 50 metrelik bir takip mesafesi bırakmışsınız demektir. İki durumda da takip mesafesine uymadığınızı düşündüğünüzde lütfen hızınızı azaltın ve öndeki araçla olan mesafenizi arttırın.

Ancak tabi ki öndeki araçla olan takip mesafenizi sadece hıza göre belirlemek doğru olmayacaktır. Aracınızın cinsi, hava ve yol durumu, yüklü ve boş olma durumu, trafik yoğunluğu ve hatta aracınızın tekerlik durumu bile araç takip mesafesi belirlerken etkili faktörlerdir ve mesafenizi ayarlarken bu gibi detayları da düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Araç takip mesafesine uymama cezası var mı, nedir, ne kadar? 2023

Araç takip mesafesi kurallarına uymamanın trafik kuralları nezdinde para cezası bulunmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre araç takip mesafesine uymayan sürücülere 196 TL para cezası kesilmektedir. Bu rakamı erken ödediğiniz takdirde de cezanız 147,00 TL’ye düşer. Ayrıca sürücülere 20 ceza puanı uygulanır. Araç takip mesafesi cezası bir yana kendi sağlığımız için takip kurallarına uymalıyız. Bu yazımızda şehir içi ve şehir dışı araç takip mesafesi kaç metre, nasıl hesaplanır, nasıl ayarlanır, kaç metredir, araç takip mesafeleri, iki araç arasındaki takip mesafesi ne kadar olmalıdır, öndeki aracı takip etme mesafesi nedir, araç takip mesafesi hesaplama gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kask takmama cezası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Devlette.com olarak tüm sürücülere güvenli sürüşler dileriz.


DİĞER ARAÇ TAKİP MESAFESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç takip mesafesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç takip mesafesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.