Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Nedir?

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik açıdan trafiğe uygun olup olmadıklarını muayene ederek, trafik ve yolcu güvenliği için yeterli olduklarının tespit edilmesine araç muayenesi denilmektedir. Araçların muayenelerinin yapılmasında yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK’tür.  Araç muayenelerinin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi sadece araç sahipleri için değil trafiğe çıkan herkes için gereklidir.  Peki araç muayenesi kaç senede bir yapılmalıdır?

Araç muayenesi ne kadar sürede bir yaptırılmalıdır?

  • Herhangi bir kuruluşa bağlı resmi araçların ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, eğer araç sıfır ise alındığı tarihten itibaren 2 yılın sonuna kadar yapılmalıdır. Daha sonraki senelerde her 2 yılda bir olmak kaydı ile muayene kanunen zorunludur.
  • Lastik tekerlekli traktörler ve bunlara bağlı römorkların muayene süreleri, araç sıfır ise alındığı tarihten sonra 3 yıldır. İlk muayenenin ardından her 3 yılda bir muayene yaptırılmalıdır.
  • İki veya üç tekerlekli araçların ve bunlara bağlı römorkların muayene süresi, araç sıfır ise 3 yıl, ikinci el ise 2 yıldır.
  • Diğer motorlu taşıtlar, ticari araçlar ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, araç alındığı tarihten itibaren 1 yıl içerinde yapılmalıdır. Daha sonraki yıllarda yine aynı şekilde 1 yılda bir olmak koşulu ile muayene işlemi gerçekleştirilmelidir.

Araç Muayenesi Yaptırmama Cezası 2023

Şayet yukarıda vermiş olduğu araç muayene süreleri geçmiş ise ve buna rağmen trafiğe çıkmışsanız trafik memurları tarafından durdurulmanız durumunda araç muayenesi yaptırmama cezası alırsınız. Bu ceza araç sahibine değil, aracı o an kullanan sürücüye yazılmaktadır. Araç muayenesi yaptırmama cezası ile ehliyetinize 10 ceza puanı işlenmektedir.Size yazılan cezanın yanında aracınızı muayene sokmanız için bir süre tanınmaktadır. Size tanınan süre zarfında aracınızı muayene ettirmez ve tekrar yakalanırsanız aracınızın trafiğe çıkmama cezası verilecektir. Buna rağmen aracınızı kullanmaya devam ederseniz de aracınız bağlanabilir.

Aşağıda yıllara göre muayenesiz araç kullanma cezası ve sürücü belgenize işlenecek ceza puanları verilmiştir.

YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
2023427 TL320,25 TL10
2023314 TL235 TL10
2023288 TL216 TL10
2023235  TL176 TL10
2018235  TL176 TL10
2018108 TL81 TL10
201795 TL71.25 TL10
201692 TL69 TL10

Bunun dışında muayene sonucu emniyetsiz raporu verilen araçlarca trafiğe çıkılması halinde araç sahibine 888 TL ceza verilir.

Araç muayenesi yaptırmayanlara TÜVTÜRK tarafından kesilen cezası nedir?

Maddi zararınız sadece yukarıda belirtmiş olduğumuz araç muayenesi yaptırmama cezası ile sınırlı değildir. Bunun akabinde araç muayene süreniz geçtiyse, daha sonra araç muayenenizi yaptırmak için TÜVTÜK araç muayene istasyonlarına başvuruda bulunduğunda tarafınıza gecikme faizi yansıtılacaktır. Bu gecikme faizi muayene yaptırmadığınız her ay göz önüne alınmaktadır ve her ay için %5 olarak gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu yüzden son muayene geçerlilik tarihinizi iyi bilmenizde yarar vardır.

Araç muayenesi yaptırmama ya da muayenesiz araç kullanma cezası gördüğünüz üzere oldukça fazladır. Tüm bu sebeplerden dolayı aracınızın muayenesi geldiği zamanda aracınızın bakımlarını yaptırmanız ve aracınızı muayene ettirmeniz sadece sağlığınız açısından değil aynı zamanda maddi olarak da bir zorunluluk teşkil etmektedir. Araç muayenesinin nasıl yapılacağını ise BURADA yer alan konumuz sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda muayenesiz araç bağlanır mı, araç muayene yaptırmama cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Tüm vatandaşlarımıza kazasız yolculuklar dileriz.


DİĞER ARAÇ MUAYENESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç muayenesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç muayenesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.