Araç muayene ücreti ne kadardır?

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin ölçümlenebilmesi için araç muayenesi yapılmaktadır. Yapılmakta olan kontrollerin neticesinde trafikteki araçların trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Araç muayenesinin yapılmasının çok sayıda faydası bulunmaktadır. Araç muayenesi ile araç kusurlarından kaynaklanan trafik kazaları azaltılır ve yolcu ile araç güvenliği en üst noktaya çıkartılır. Araçlar belirli süreler zarfında araç muayenesi yaptırmak zorundadır.

  • Hususi binek otomobiller ve bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
  • Lastik tekerlekli traktörler ve bunların her türkü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
  • İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
  • Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları ( taksi, otobüs, kamyon gibi ticari araçlar bu gruba dahildir.) ilk bir sene sonunda ve devamında her sene muayene tabi tutulmaktadırlar.

Ülkemizde araç muayenesi ile yetkilendirilmiş olan nihai kurum TÜVTÜRK’tür. Araç sahipleri araçlarının muayene zamanı geldiğinde araçlarını TÜVTÜRK istasyonlarında muayene ettirmektedirler. Bunun için de öncelikle randevu almakta ve randevu saatinde araç muayene istasyonuna giderek araç muayenelerini yaptırmaktadırlar. Ancak bu işlem ücretsiz olarak yapılmamakta ve araç sahiplerinden araçlarının cinsine göre belirli bir ücret talep edilmektedir. Peki bu ücret ne kadardır?Araç muayene ücretleri 2023

Yeni yıl, yeni mutluluklar ve yeni bir heyecan getirmesinin yanında ülkemizde çok sayıda yeni zam furyasını da getiriyor. 2023 yılında çok sayıda kalemde çeşitli miktarlarda zamlar yapılacağı şimdiden açıklanmış durumda. Bu zamlardan nasibini araç muayene ücreti de aldı. Buna göre araç muayene ücretleri 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zamlandı. Aşağıdaki tabloda eski araç muayene ücreti ve yeni araç muayene ücretleri verilmiştir.

Araç Grubu2023 ücreti2023 ücreti
Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler462,56 TL503,86 TL
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork342,2 TL372,88 TL
Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet174,64 TL189,98 TL

Araç cinsine göre yeni araç muayene ücretleri yukarıda vermiş olduğumuz tablodaki gibidir. Vermiş olduğumuz fiyatlara KDV dahildir. Peki bu ücretler ne zaman, nereye ve nasıl ödenecek?

Araç muayene ücreti nereye nasıl ödenir?

Araç muayene ücreti muayeneye götürmüş olduğunuz araç muayene istasyonunda tahsil edilmektedir. Bu ücret sizden nakit olarak istenmektedir. Kredi kartı ile araç muayene ücretinin ödenmesi henüz mümkün değildir. Bu konuda sık sık mağduriyetlerin yaşanmasından dolayı ileride böyle bir çalışma yapılacağı konuşulmaktadır. Bu yazımızda araç muayene ücretleri listesi ile araç muayene ücreti kredi kartı ile ödenir mi detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ MUAYENESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç muayenesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç muayenesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.