İkinci el alım satım yaparken dikkat etmemiz gereken bir çok şey bulunmaktadır. Özellikle araç almak isteyen vatandaşlar için araç hasar kaydı sorgulama ve araç kilometre sorgulama işlemleri oldukça önem arz etmektedir. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani bilinen adıyla Tramer kişilerin mağdur olmaması ve rahatça bilgi edinebilmesi için uzun yıllardır yeni araçlar ve bünyesine yeni sorgulamalar katmaktadır. Bunlardan en sonuncusu da daha önce bahsettiğimiz gibi araç kilometre sorgulama işlemi. Peki ama araç kilometresi nasıl öğrenilir?

Araçlarda merak edilen çok sayıda konu bulunmaktadır. Özellikle ikinci el araç alım satımı ile uğraşan kişiler aracın kilometresinin değiştirilebileceğini bilmekte ve bu yüzden araç kilometre öğrenme işlemini en garanti yoldan nasıl yapabileceklerini araştırmaktadırlar. Araç kilometre sorgulaması için uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Peki nedir bu yöntemler?Araç kilometre sorgulama – öğrenme

Özellikle ikinci el araç alım atım işlemleri ile uğraşanlar araç kilometrelerinin gerçekten farklı gösterilerek oynanabileceğini biliyorlar. Bu yüzden geçmişte çok sayıda kişi mağdur oldu ve yasal yollardan hakkını geri aramaya koyuldu. Tüm bu işlemler kuşkusuz zaman ve para kaybettirmektedir. Bu yüzden alacağınız araç hakkında doğru ve net bilgilere erişmelisiniz. Peki ama araç kilometresi nasıl öğrenilir?

Tramer araç kilometre sorgulama

Bir aracın Tramer kaydını öğrenerek araç plakasından yani plaka ile araç kilometre bilgisi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey “SORGULAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ PLAKAYI” yazarak 5664’e sms atmamız yeterlidir. Plaka harici başka bir bilgi yazmanıza gerek yoktur. Türkcell, Türk Telekom veya Vodafone gibi operatörlerin hepsinde aynı şekilde sorgulama yapılmaktadır. Plaka ile sorgulama yaptığınızda ne yazık ki kilometre bilgisi gelmemektedir. 5664 SMS sorgulama hizmeti ücretlidir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 7 TL’ dir.​​​

PTT’den İnternet üzerinden araç kilometre sorgulama

PTT, geçtiğimiz günlerde yeni bir servis hizmete soktu. Artık PTT web adresi üzerinden oldukça basit bir şekilde araç kilometrenizi öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula sayfasına giriş yapmalı ve akabinde plaka numarası gibi bilgilerinizi girmelisiniz. Bu sayede de PTT’den 2. el araç geçmiş kilometre sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yine “www.epttavm.com” ve “HGS-Online Bakiye Yükle” mobil uygulaması aracılığıyla da araç kilometre bilgisine ulaşmak mümkün. Ancak PTT buralardan yapacak olduğunuz işlemler için sizden 6 TL ücret talep etmektedir.

Oto servislerde araç kilometre sorgulaması

İkinci el almadan önce aracı herhangi bir oto ekspertize veya oto servise götürürseniz araç hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceklerdir. Örneğin ekspertizlerde sadece araç kilometresi değil aynı zamanda aracın kaza yapıp yapmadığı, herhangi bir boya olup olmadığı gibi bilgilere de erişebileceksiniz. Bu sayede araç servis kilometre sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ücretsiz araç plakasından kilometre sorgulama var mı?

Orijinal yani gerçek araç kilometresini sorgulayabileceğiniz ücretsiz bir servis veya program henüz bulunmamaktadır. SMS ile mesajla telefondan, tramer üzerinden, Şase (şasi) no ile, E-Devlet üzerinden araç kilometre bilgisine erişebilmeniz mümkündür. Ancak tüm bunlar ücretli servislerdir.

Not : Oto servisler haricinde İnternetten araç kilometresi sorgulama işlemi ile sadece araçların 24.07.2013 tarihinden sonraki bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bundan önce herhangi bir online sistemde kayıt tutulmamıştır.

Bu yazımızda araç kilometresi nereden öğrenilir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.