Özellikle engelli vatandaşlara uygulanan ÖTV indiriminin ardından, engelli vatandaşların üzerlerine alınan araç sayısı son yıllarda bir hayli arttı.  Uygulanan ÖTV indirimi ile neredeyse sıfır araç fiyatları, ikinci el araç fiyatlarından bile daha ucuz hale geliyor.

Özürlü Araç İndirimi Şartları Nelerdir?

Özürlü araç indiriminden faydalanarak araç satın almak isteyenlerin bilmeleri gereken önemli noktalar bulunmaktadır.  Özürlü araç indiriminden faydalanırken satın alabileceğiniz en yüksek motor gücü 1.4 olarak belirlenmiştir. Daha yüksek bir motor gücü bulunan aracı alamazsınız. Bunun yanında aracınızı 5 sene boyunca satamazsınız. Satmak isterseniz de yararlanmış olduğunuz ÖTV indirimi tutarını geri ödemek zorunda kalırsınız. Son olarak ise özürlü araç indirimi sadece sıfır araçlar için geçerlidir. 2. El araçlarda herhangi bir indirim söz konusu değildir.Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak her araca uygulanan engelli araç indirimi aynı oranda değildir. Aracın satış fiyatına göre yapılan indirim miktarı da değişkenlik göstermektedir.  Satın almak istediğiniz aracın engelli indirimi oranını hesaplamak istiyorsanız, aşağıda vermiş olduğumuz oranları incelemeniz gerekmektedir.

1- KDV İndirimi : Sıfır araç satın alırken yararlanacağınız indirim tutarlarından bir tanesi KDV indirimidir. Normalde ödenmesi gereken KDV oranı %18’dir.  Fakat özürlü vatandaşlar araç satın alırken yapılan indirim tutarıyla beraber bu oran %15,254’e düşmektedir.

2 – ÖTV İndirimi : Sıfır araçlarda ÖTV tutarı oldukça fazladır. Bu oran %45 olarak araçlara yansır ve aracın satış fiyatını bir hayli arttırmaktadır. Ancak özürlü vatandaşlar araç satın alırken bu oran %26,3’e düşmektedir. Yani ödenmesi gereken ÖTV tutarı bir anda neredeyse yarı yarıya düşmektedir.

3- Toplam İndirim : KDV ve ÖTV indirimleri ile beraber aracın satış fiyatında toplamda %30’u aşan bir indirim görülmektedir. Yani 50 Bin TL değerinde bir aracı satın almak istediğinizde uygulanan indirimlerle beraber aracın satış fiyatı 34 Bin TL’ye düşmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir husus vardır. Şayet aracı satın almak isteyen vatandaşın engelli oranı %90 ve üzerinde ise uygulanan ÖTV indirimi daha da artmaktadır. Yani normalde alınan %26,3 ÖTV tutarı sıfırlanmakta ve bu vatandaşlardan hiç ÖTV alınmamaktadır. Doğal olarak bu vatandaşlar için araç fiyatı çok daha fazla düşmektedir.

Ancak bu vatandaşlarımızın da bazı yükümlülükleri vardır.

Şayet %90 ve üzeri özrü olan vatandaşlar kendileri kullanmak için bir araç satın alacaklarsa “H” tipi ehliyet sahibi olmak zorundadırlar. Aynı zamanda mevcut özründen dolayı araca ek bir donanım eklenmesi gerekiyorsa, yetkili hastanelerden birisinden “özel donanımlı araç kullanabilir” raporunu da almak durumunda kalmaktadır. Bu raporu alan ve H sınıfı ehliyet sahibi olan vatandaşın satın aldığı aracı başka birisi kullanamaz. Çünkü yasalara göre, özel donanım ile yapılmış araçları sadece o donanımı kullanmak durumunda olan araç sahibi kullanabilir.

Şayet bu vatandaş aracı kullanabilecek durumda değilse ya şoför tutar ya da yakın derece akrabasına arabayı kullandırır. Bu durumda arabayı kullanmasını istediği kişileri ilgili mercilere bildirmek zorundadır.

Haberimizde bahsettiğimiz indirimler yaklaşık değerleri vermektedir. Çünkü 50 Bin TL değerinde sıfır bir araç alımında uygulanacak olan toplam indirim bayilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı markalar 30 Binlere kadar fiyatlarını indirirken, bazıları da bahsettiğimiz gibi 34 Bin seviyelerinde kalabilmektedir. Özürlü vatandaşlara uygulanan indirim hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Engelli Özürlü Raporu İle Nasıl Araç Alınır?

Engelli Raporu İle Alınmış Araç Nasıl Satılır?


DİĞER ENGELLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.