Arabulucu Nedir, Ne Demektir?

Arabuluculuk, tarafların içinde bulunmuş oldukları uyuşmazlığın üçüncü bir kişinin yardımı ile mahkemeye gitmeden veya mahkemenin yönlendirmesi ile çözmelerinde kullanılan bir çeşitli yöntemdir. Hukuk sisteminin oldukça gelişmiş olduğu ülkelerde arabuluculuk kullanılmaktadır. Ülkemizde henüz yeni sayılan bir uygulama olmasından dolayı arabuluculuk sistemi henüz tam anlamıyla bilinmemektedir. Özellikle arabulucu kime denir, ne iş yaparlar merak edilmektedir. Bu yazımızda arabuluculuk mesleği hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Arabulucu Kimdir, Kime Denir?

Yasal mercilere, mahkemelere taşınmış olan çeşitli uyuşmazlıklar bazen tamamen tarafsız olan bir kişinin yönlendirmesi ile çok kolay bir şekilde çözülebiliyor. Bu durum mahkemelerin yoğunluğunu azaltırken, tarafların kendi aralarında ortak bir noktada buluşarak sonuçtan memnun kalmalarına sebebiyet veriyor. Arabulucu taraflar arasında anlaşma sağlamasa bile tarafların herhangi bir kaybı olmayacaktır ve yasal süreç kalmış olduğu yerden devam edecektir. Bu sebepten dolayı hangi uyuşmazlık olursa olsun arabuluculuk sistemi denenmelidir. Arabulucu bu sistemde görevli olan kimselere denilmektedir. Arabulucular tamamen tarafsız olan kimselerdir.Arabulucu Hangi Davalara Bakar?

Evlilik öncesi yapılan anlaşmalar, mali ya da aile bütçesine ilişkin anlaşmazlıklar, ayrılık, boşanma, nafaka, haksız fesih, taciz, ticari anlaşmazlıklar, şiddet gibi çok sayıda konuda arabuluculuk sistemine başvurulabilir ve arabulucular aracılığıyla anlaşma yoluna gidilebilir.

Arabulucu Tam Olarak Ne İş Yapar?

Arabulucular, süreçte karar veren kişi değildirler. Hatta ve hatta taraflara herhangi bir çözüm yolu sunmazlar. Arabulucu görevleri arasında bu oldukça karıştırılan bir husustur. Arabulucular tarafları bir araya getirerek ( veya avukatlar aracılığı ile ) sorunu kendilerinin çözmelerini beklerler. Arabulucular taraflar arasında uyuşmazlığın asıl sebebini ve menfaatleri tespit eder ve konu hakkında çözüm üretilmesini sağlamaya çalışır. Burada taraflar kendi çözümlerini kendilerini üretmektedir.

Arabulucu Parasını Kim Öder?

Arabulucular para, ücret alır mı, ücretli midir oldukça merak edilen bir konudur. Arabulucular belirli bir ücret üzerinden hizmet vermektedir. Arabuluculuk sürecinin sonunda bu ücreti iki taraf eşit olarak ödemektedir. Tüm bunlara arabulucu maaşları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu  yazımızda arabuluculuk sistemi ve arabulucular hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan arabulucu olma şartları nelerdir öğrenmeniz mümkündür.


DİĞER ARABULUCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, arabulucu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan arabulucu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.