Arabuluculuk ülkemizde henüz yeni bir sistemdir. Taraflar arasında belirli uyuşmazlık konularında arabucular aracılığı ile taraflar bir araya gelerek bir çözüm yolu üretmeleri sağlanır. Bu sisteme arabuluculuk denilmektedir ve bu mesleği icra eden kişilere de arabulucu denilir. Arabulucular sayesinde uyuşmazlıklar çok daha kısa bir süre zarfında çözülebilmektedir. Arabulucular, tamamen tarafsız kişilerdir ve uyuşmazlıkta en uygun çözüm yolunu bulmak için çaba sarf ederler. Arabuluculuk mesleği hakkında detaylı bilgileri arabulucu kime denir yazımızda anlatmıştık. Peki arabulucu nasıl olunuyor? Kimler arabulucu olabiliyor?

Arabulucu olma şartları nelerdir? Kimler arabulucu olabilir?

Arabulucu olmak için sağlamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlamayan kimseler arabulucu olarak görev alamazlar. Bunlar;  • Türk vatandaşı olmak,
  • Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
  • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkum olmamak,
  • Mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip olmak,
  • Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak,

Bu şartları sağlayan kimseler arabulucu olmak için başvuru yapabilmektedirler. Peki arabulucu nasıl olunur, arabulucu olmak için nereye nasıl başvuru yapılır?

Arabulucu nasıl olunur?

Yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlayan kişiler arabulucu olarak görev alabilirler. Bunun için öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan yazılı ve uygulamalı sınava başvuru yapmalı ve bu sınavda başarılı olmalısınız. Arabuluculuk yazılı sınavı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 23. Maddesi gereğince yılda iki kez, uygulamalı sınav ise yazılın sınavın peşinde yapılır.

Arabuluculuk sınavlarının duyurusu Arabuluculuk Daire Başkanlığı resmi İnternet adresi olan http://www.adb.adalet.gov.tr/ üzerinde yayınlanmaktadır. Siteye giriş yaptıktan sonar sınav ile ilgili duyurular kısmına baktığınızda güncel sınav duyurularını, sınavların ne zaman yapılacağını ve sınavların sonuçlarını görebilmeniz mümkündür.

Adalet Bakanlığı verilerine göre Arabulucu olarak görev yapan 6 bini aşkın vatandaşımız bulunmaktadır. Sınav sonucunda da bekleyen arabulucular bulunmaktadır. Arabulucu sınavını başarı ile tamamlamanız durumunda hemen görev yapmaya başlayamayabilirsiniz. Bakanlığın meslekteki açığa ve sınavdaki başarınıza göre atamanızı gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Ülkemizde şimdiye kadar onbinlerce dava dosyası mahkemeler yerine arabuluculara gitti. Bu arabulucuya giden hukuk uyuşmazlıklarının %87’si işçi ve işveren uyuşmazlıkları oluşturdu. Bu hukuk uyuşmazlıklarında arabulucular büyük bir başarı göstererek yüzde 50’sinden fazla davayı mahkemelere taşımadan sonuca ulaştırdı. Bu yazımızda kimler arabulucu olabilir, arabulucu olmak istiyorum nasıl olurum, arabulucu olmak için hukuk mezunu veya avukat olmak şart mı, olma koşulları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Ayrıca diğer yazımızdan arabulucu ne kadar kazanır detaylı olarak öğrenmeniz mümkündür.


DİĞER ARABULUCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, arabulucu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan arabulucu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.