APP plaka; son dönemde oldukça fazla talep gören bir plaka türüdür. APP plaka; Amerikan pres plaka olarak da bilinmektedir. APP plaka normal plakalardan daha hoş bir görüntü yarattığı ve daha düzgün bir görünüşe sahip olduğu için araç kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

APP plaka nasıl yapılır?

APP uygulamasını genel olarak reklamcılar ve oto sanayiler yapmaktadır. İnternet üzerinden de aratarak bu işlemi gerçekleştirecek birçok yer bulmanız mümkündür. Sizin için orijinal boyutlarda bir plaka hazırlanır ve ardından metalin; kabartma işlemi ve boyama işlemi ile istediğiniz hale gelmesi sağlanır. APP özelliklerini siz seçersiniz.APP plaka nasıl değiştirilir?

APP plaka yasal yollar ile takılmaz. Normal şartlar altında plakanızı değiştirmek istemeniz halinde trafik şubeye bildirmeniz ve alacağınız yeni plakanızı mühürletmeniz gereklidir. APP ise mühürlenmeyen bir plakadır bu nedenle genel de illegal bir şekilde yaptırdığınız yerlerde takılır.

Takım işleminden sonra orijinal plakayı yanınızdan ayırmamanız da son derece önemlidir.

APP plaka nasıl anlaşılır?

Plakalar; şoförler odası tarafından verilmektedir. Şoförler odası tarafından verilen bir plakaya baktığınız zaman rakamların oldukça sade ve hızlı bir şekilde silinen bir yapıya sahip olduğunu görmeniz mümkündür. APP plaka farklı sitillerde yazılar ve daha sağlam olması ile ayırt edilmektedirler.

APP birçok şekilde anlaşılabilir, bu plakaları anlamanızı sağlayacak detaylar ise;

  • Kenarsız olabilir,
  • Beyaz çerçeveli ve siyah çerçeveli olabilir,
  • Birçok yazı seçeneği ile yapıldığı için; kesik yazılara, kalın ve Fransız harflere sahip olabilirler.

APP plaka yasal mıdır?

Türkiye’de APP kullanımı 2010 yılında başlamıştır. 6047 numaralı kanun, 23. Maddesi gereği APP kullanımını net bir şekilde yasaklamış ve kullanan kişilere para cezası uygulanacağını da belirtmiştir.

Para cezası; Peşin verilmesi halinde 413,25 TL, sonradan ödenmesi halinde 513 TL’dir ve cezanın ödenmemesi halinde ana paraya faiz işlemektedir.


DİĞER APP PLAKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, app plaka konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan app plaka duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.