Apartman Yönetim Planı Nedir?

Apartman yönetim planı, adından da anlayacağınız üzere apartmana ait olan yönetimin bir planıdır. Bu plan içerisinde apartman nasıl yönetilir, nasıl temiz tutulur, apartmandan nasıl yararlanılır, apartman sakinlerini rahatsız etmeme, gerekli güncel ve bilgi haberleri gibi duyurular bulunur. Bunların yanı sıra apartmanda bulunan yöneticilerin ve çalışanların ne kadar ücret aldıklarını da göstermektedir. Bu anlamda apartman ile alakalı birçok bilgi ve duyurunun olduğu bu yönetim planında ayrıca apartmana nasıl ve ne gibi yenilikler yapılır şeklinde planlar da yer almaktadır.

Bu apartman yönetim planında tüm hak sahiplerini ilgilendirmektedir. Bu sözleşme yerine geçen yönetim planı, hakimiyet olunmadığı zamanlarda, ana hak sahipleri idaresinde yapılacak olan aykırılıklar kat mülkiyeti yasasına ve genel yasaya uygun bir şekilde karar verilip onaylanmaktadır.Yönetici olan birisi apartman yönetim planı yapacağı zaman ya da yönetim planında değişikliğe gideceği zaman bütün hak sahiplerinin imzalı onayı almak zorundadır. Bu oylar yapıldıktan sonra üstünlük olarak %80 onay verirse değişiklik yapılır ya da yeni yönetim planı hazırlama hakkı kazanılır. Yapılan bu yönetim planı değişiklikleri, tüm katlarda oturan hak sahipleri kısmi olarak çalışan ve yöneten kişileri zorunlu kılıyor.

Bunun yanı sıra apartman yönetim planının yapıldığı ya da daha sonra değişiklik yapıldığına dair beyanında tarih gösterilerek duyuru panosuna asılır. Ayrıca bu yönetim planı belgesinin değişikliği plana bağlanır ve hak sahiplerinin yapı dokümanları içerisinde saklanır. Buna ilaveten kat sahipleri Kat Mülkiyeti yasasına uygun bir şekilde dava açma hakkı dahi bulunarak yapılan değişiklikler ve yapılan planlara dava açabilmektedirler.

Ana taşınmaz mülk sahipleri komitesi aracılığı ile yapılan apartman yönetim planı ve hükümet yasalarına uygun bulunan onaylar çerçevesinde hükmettiğini yukarıda yazdık. Bir de bu karalar nasıl alınıyor ve kimler tarafından hazırlanıyor ona bakalım.

Apartman Yönetim Planı Kim Tarafından Hazırlanır?

Apartman yönetim planı sırasında bütün kat sahibi, yasaya uygun olarak mülk fiyat oranına bakılmadan herkese tek bir oy hakkı vermektedir. Şayet bu kat sahiplerinin bir taneden çok bağımsız olarak kat ya da bölümü var ise oy kullanma hakkı artmaktadır. Her bölüm ve kat için oy kullanma hakkına sahip olur. Fakat bu kişinin bağımsız olarak bütün bölümlerin oranı ve adeti kaç tane olursa olsun, hakkı olan oy adeti tüm oyların 1/3’te oranında olacak şekilde olmuyor ya da sayılmıyor. Yani ne kadar mülkü olsa da kesirli sayı vb. gibi sayılara önem verilmiyor.

Kat sahipleri yönetimi, onayları birinci sıradan başlayarak sırası ile giden sayfa adetleri şeklinde olan her yaprağı noter onayı ve mührü ile onaylı bir kütüğe yani deftere yazılır. Toplantı sırasında yer alan tüm kat sahipleri bu deftere imza atarak yönetim planı konusunda onay verdiklerini gösterir.

Bir konu ile alakalı gerçekleşen kararsızlıklar, fikir aykırılıkları olduğu vakit, karar kılınan defterde yine aynı şekilde aynı konuya ait daha evvel sunulmuş bir onama bulunuyor ise esas alınır ve buna nazaran problemler çözülür. Bunun yanı sıra kat sahipleri mahkeme açma gibi haklarını da saklı tutar.

Apartman Yönetim Planı Nereden, Nasıl Alınır, Temin Edilir?

Apartman yönetim planları Tapu Sicil Müdürlüğünde bulunmaktadır. Daireniz toplu yapı inşaat firmaları tarafından alındıysa bir örneği onlarda da bulunabilir. Apartman yönetim planı örneğine ise aşağıdaki bağlantımızdan indirebilirsiniz.

Bu yazımızda apartman yönetim planı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Apartman Yönetim Planı Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER APARTMAN YÖNETİM PLANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, apartman yönetim planı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan apartman yönetim planı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.