Antropolog Nedir? Ne İş Yapar?

Evrenin oluşunu, canlı yaşamın başlayıp gelişmesi, büyümesi, canlı evrelerin biyolojik hayatı, toplumların oluşumu, âdemoğulların gerçek yapıları, kültürel etkinliklerini, değişik kavimlerin arasındaki bağlantıyı inceleyen kişilere Antropolog denmektedir. Antropologların çalıştığı bilim dalına ise Antropoloji denir. Yani Antropologlar kısaca insan bilimcisi de denmektedir. Antropoloji bölümünden mezun olan kişiler işe başladıkları zaman özellikle geçmişteki canlıları ve tarihi incelemektedir. İnsanların kültür ve yapılarını, fiziksel ve biyolojik hayatlarını inceleyerek araştırmalar ve çalışmalar yapmaktadır

Antropologlar, kavimlerin kültürel ve biyolojik farklılıkları konusunda detaylı ve geniş çapta bilgi toplamaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen bozulmamış insan kemik ve deri yapılarını incelerler. Kendi zamanlarında bu kavimler nasıl yaşamış, fiziksel yapıları nasıldı, yaşadığı biyolojik ortamlar, zaman geçtikçe nasıl geliştiklerini, şimdiki topluluklar ile nasıl kültürel benzerliklerinin olduklarını ve kendilerine özgü olan kültürlerini incelemektedirler. Antropologlar bir nevi geçmişteki canlıların yaşamlarını ve nasıl yaşadıklarını inceleyerek günümüzden ne kadar farklı olduklarını görerek bizlere bilgi verirler.Antropologların Çalışma Alanları

Antropoloji mezunları Antropologlar ilk zamanlarda iş bulmakta sıkıntı çekseler de birçok müze yerlerinde görev alabilmektedirler. Bunun yanı sıra ayrıca Maden Tetkik Arama bölümlerinde çalışarak madenler içerisinde yer alan tarihi kalıntıları araştırmaktadırlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı, orman ve tarım gibi bakanlıklarda Antropologlar görev alıp çalışabilmektedir. Bununla beraber bazı Antropologlar devlette memur olarak bile görev alabilmektedir.

Bu iş ve çalışma alanlarında en çok sevilen yer ise üniversitedir. Üniversitelerde Antropoloji bölümlerinde araştırmalar çok fazla bir şekilde sevilmekte ve kullanılmaktadır. Eğer Antropolog olan bir öğrenci gerçekten başarılıysa zaten mezun olacağı okul kendi bünyesi altında çalıştırmak ister. Bu sayede hem lisansüstü eğitimlerini yaparak kariyer yapabilirler. Hem de öğretim görevlisi şeklinde çalışabilir. Öğretmen olarak sadece üniversite değil ayrıca okullarda öğretmenlik dahi yapabilirler.

Antropolog Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Antropoloji bilim dalında yer alan Antropologlar fosil, tarih, insan ve yapılarını incelemeyi severek yaparsa işinde başarılı bir şekilde ilerleyebilir. Bu alanları sevenler hem rahatlıkla Antropolog olabilirler. Hem de araştırmalarda eğlenerek ve severek yaptıkları sürece daha başarılı şekilde araştırmalar yapabilirler.

TM-3 isteyen bir bölüm olan Antropoloji bölümünü okumak istiyorsanız öncelikle tarihi, sosyolojiyi ve biyolojiyi sevmeniz gerekmektedir. Geçmişten günümüze gelen insanların topluluklarını ve kültürel çalışmalarına ilgi duymalısınız. Araştırmayı çok sevmeli, meraklı olmalı ve bazı durumlarda sabırlı olmayı bilmelisiniz. Ayrıntıları, gözlem yapmayı, dikkatli olmayı, analitik düşünmeyi, insanlarla iletişimde de iyi olmalısınız.

Üniversite sınavlarında barajı geçmenin yanı sıra özellikle TM-3 puanınızın yüksek olmasına özen göstermelisiniz. 4 yıllık okuyacağınız bu bölümden sonra çalışma ortamlarınızın renkli ve heyecanlı olduğunu bilmelisiniz. Enerjik ve dinamik olmanın yanı sıra maceraperest olmalısınız. Çünkü bazı durumlarda çalıştığınız yüksek kurumlarda araştırma yapmak için başka köy, kasaba, şehir ya da ülkelere giderek araştırma yapmanız istenebilir. Bu gibi durumlara her zaman hazır olmalısınız. Araştıracağınız zaman en ince ayrıntısına kadar araştırmayı ve gözlem yapmayı bilmelisiniz.

Antropolog maaşları ne kadardır, ne kadar maaş alırlar?

Ülkemizde Antropolog mezunları çalıştıkları yerlere göre aldıkları maaşları değişmektedir. Genel olarak 5000 TL ile 8000 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar ayrıca ilk yılınıza ve uzman olduğunuz yıllara göre azalmakta ya da büyük artış gösterebilmektedir. Bu yazımızda antrapolog mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ANTRAPOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, antrapolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan antrapolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.