Animatör nedir, kime denir? Animatörler ne iş yaparlar?

Animatör, adından da anlayacağınız üzere animasyon işlerini yapan kişiye denmektedir. Bu kişileri tatil yapılan yerlerde, otellerde, yatlarda ve çeşitli organizasyonlarda görebilirsiniz. Animatörlerin görevi mekanı ve ortamı canlandırmaya yaramaktadır. Birçok alanda insanları ve özellikle küçük yaştaki çocukları eğlendirmeye yarayan kişilere animatör denmektedir. Zaten animatörün kelime anlamı da canlandırıcıdır.

Animatörlerin görevleri ilk olarak tatil yapmaya ve eğlenmeye gelen kişilerin yaş, cinsiyet, kültür ve ekonomik gibi gereksinimlerini ve istatistiklerini çıkartarak onlara özgün eğlendirecek unsurlara hazırlanırlar. Tatil yerinin olanaklarına göre animatörler otel ya da tekne gibi yerlerde organizasyonu düzenleyerek ortamı hazırlarlar. Ayrıca tatil yerlerinde otel gibi yerlerde çalışan animatörler turistleri ya da gelecek ziyaretçileri havaalanı gibi yerlerden transfer yolu ile alarak konaklama yerine getirirler. Fuar ya da açılış organizasyonları da düzenleyen animatörler, ürün ya da firmayı en iyi şekilde gelen ziyaretçilere eğlendirerek anlatmaktadırlar. Animatörler özellikle bazı otel ve turistik yerlerde çocukları eğlendirenler olarak da bilinmektedir.Animatör nasıl olunur, şartları nelerdir?

Animatör olabilmek için her hangi bir diploma gerekmemektedir. İlkokul mezunları dahi bu mesleği yapabilir. Ancak bilinmesi gereken iş kuralları, yaratıcılık, pozitif olma, enerjik olma, yabancı dil bilme, çabuk kararlar verip insanları eğlendirmesini bilmesi gerekmektedir. Ayrıca çok hareketli olup ortamı canlandıracakları için sağlık konusunda hiçbir şekilde sorun olmaması ve güçlü olup enerjik olmaları çok önemlidir.

Animatör maaşları ne kadardır? Ne Kadar para kazanırlar?

Bütün konularda animatörler tamamen sabırlı, hoşgörülü, pozitif ve güler yüzlü olmak zorundadır. Hiçbir şekilde gelen ziyaretçileri sıkmamalı aksine eğlendirmelidir. Tam meslek olarak değil de ek iş olarak görülmelidir. Çünkü 7 gün 24 saat yerine bazen günlük 4 saat bile bu iş için yeterli olmaktadır. Animatörlerin maaşları edindikleri tecrübeye ve yaptıkları işe göre değişebilmektedir. Otel animatörleri en az 5000 TL’den 7.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Seyahat animatörleri ise 5000 TL’den 6000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Tabi ki bu fiyatlar bunlarla sınırlı değildir. Çalıştığı yer ve yaptığı işe göre bu maaşlar ve rakamlar daha da yükselebilmektedir.

Bu yazımızda animatörlük mesleği hakkına detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ANİMATÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, animatör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan animatör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.