Daha önce Urfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından gönderilen bir top mermisinin düşmesi, bugün de Rus uçaklarının sınırlarımızı ihlal etmesinin ardından, oldukça fazla kullanılan angajman kelimesinin anlamı nedir?

Angajman Nedir?

Televizyonlarda, sosyal medyada yada çeşitli yayın organlarında, son zamanlarda angajman kelimesi oldukça fazla kullanılmaya başlandı.  Bu kelimenin wikipedia’daki ifadesi şu şekilde özetlenmiş: Angajman, bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etme veya ülke topraklarında oluşacak herhangi bir tehdide karşı yapılacak olan askeri tepkinin şartlarını belirten kavramdır.Sözlük Anlamı olarak; Bağlantı, bir şey için söz ya da yazıyla yükümlülük altına girme, üstenme, taahhüt. toplumsal, siyasal bir eylemin içinde yer alma, ona bağlanma demektir.

İngilizce olarak çevirisi rules of engagement ‘tır.

Angajman Kuralları Ne Demek?

Angajman kuralları ise daha geniş bir anlamda diplomaside tarafların ilişkilerini yürütürken kullandıkları prosedürleri ifade ederken,  askeri anlamda ise bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahası ihlali yada herhangi bir güvenlik unsuru oluştuğu zaman yapılacak olan askeri tepkinin şartlarını belirler.

Angajman Kuralları Nelerdir?

Angajman kuralları kısaltmalar içeren askeri direktiflerden oluşmaktadır. Başka bir anlamla ifade etmek gerekirse, yetkili otoriteler tarafından çıkartılan ve askeri kuvvetlerin hedeflerini yerine getirirken uyması gerekecekleri kuralları ve sınırları açıkça belirten direktifler olarak belirtilebilir.

Angajman kuralları maddeler halinde; ulusal askeri doktrinlerde, tamamlayıcı yardımcı emirler, dağıtım emirleri, harekât planları, hali hazırdaki yürürlükteki direktifler de dâhil olmak üzere çeşitli şekillerde görülmektedir.

Halk arasında yanlış bilinen bir ifade olarak angajman kuralları kısasa kıs niteliği taşımamaktadır. Yani bir ülke başka bir ülkede sivillerin öldürülmesine sebebiyet vermiş ise sende aynı şiddetle bunu yapamazsın. Aksine bu angajman kurallarına aykırı bir tutum olmaktadır.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.