Anestezi uzmanı nasıl olunur?” sorusunu dile getirmeden önce anestezinin tanımını vermek, nasıl yapıldığını öğrenmek, bu mesleği icra etmek isteyenler için oldukça faydalı olacaktır. Anestezi genel itibariyle iki guruba ayrılmaktadır. Genel anestezi vücudun tamamını anestezik maddeler kullanarak yaşamsal fonksiyonları etkilemeden belirli bir süre zarfında uyuşturmaya denilmektedir. Lokal anestezi ise sadece vücudun belirli bir kesimi uyuşturulur. Lokal anestezi sırasında bilinç kapalı değildir. İlk zamanlarda anestezi işlemi operasyon öncesinde sadece ağrıyı ortadan kaldırmak için uygulanmış olsa da, günümüz itibariyle uygulama alanı oldukça genişletilmiştir. Ağrı tedavisi, yoğun bakım üniteleri ve kan bankaları anestezinin konusu içine dahil edilmiştir.

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi uzmanlığı genellikle halk arasında anestezi teknisyenliği ile çok karıştırılmaktadır. Halbuki ikisi oldukça farklıdırlar. Anestezi uzmanı olmak için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Üniversitelerin 6 senelik tıp fakültesi bölümünden mezun olmanızın ardından her sene 2 kez yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı yani TUS sınavına girerek anestezi uzmanlığı bölümünü seçmeniz ve 4 sene de bu bölümü okumanız gerekmektedir.  Bu uzmanlık eğitimi süresince anestezi asistanı olarak görev alırsınız. Anestezi uzmanları hem ameliyathanelerde hem de polikliniklerde görev almaktadırlar.Kişiler ameliyat olmadan önce bir dizi testten geçmektedirler. Bu testlerin sonucu anestezi uzmanına iletilir ve ameliyat olmak için bir sorununuzun olup olmadığı ya da anestezi işleminin nasıl uygulanacağına karar verilir. Ameliyat sonunda hastayı tekrar uyandırmak da anestezi uzmanının görevleri arasında yer almaktadır. Ayrıca anestezi uzmanlarının yoğun bakımda bulunan hastaların takibi ve gerekli durumlarda da ilgili bölüm doktoruna haberdar etme gibi görevleri de bulunur.

Anestezi uzmanlığı son senelerde oldukça revaçta olan mesleklerden bir tanesidir. Bu yazımızda anestezi uzmanı olmak istiyorum, nasıl anestezi uzmanı olabilirim, anestezi uzmanı nasıl olunur, anestezi uzmanı olmak için ne gereklidir, kimler anestezi uzmanı olabilir detaylı olarak anlattık. Anestezi uzmanlığı mesleğini seçmeden önce mesleği iyice tanımak için anestezi uzmanı kimdir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Mesleğin bu kadar zor olduğu düşünüldüğünde anestezi uzmanlarının elde ettiği gelirler de bir hayli fazladır. Anestezi uzmanı maaşını öğrenmek için TIKLAYIN.


DİĞER ANESTEZİ UZMANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, anestezi uzmanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan anestezi uzmanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.