Ampute kelimesinin nereden geldiğinizi anlamamız için öncelikle ampütasyon kelimesinin anlamını açıklamamız gerekmektedir. Ampütasyon çıkıntı biçimdeki bir organın tamamının ya da bir kısmının kesilip atılması anlamına gelmektedir. Yaralanma, hastalık ve ameliyat yolu ile gerçekleşebilen bu durum, ameliyat ile yapılmasından dolayı hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilmektedir. Yani örnek olarak kangrenin yayılmasını, enfeksiyon yayılması ile beraber kan kaybını önlemek amacı ile yapılabilir. Ameliyat dışında uzvun kemiği veya kaslarında bir tümör uzvun şekli itibariyle kullanılamaz durumda olması veya soğuk ısırması sebebi ile gerçekleştirilebilir. Peki ampüte nedir?

Ampute nedir, ne demektir?

Ampüte veya ampute ise kolu ya da bacağı kesilmiş kişiler için kullanılmakta olan bir tabirdir. Fiziksel özürlülük, fiziksel sakatlık anlamında kullanılmakta olan ampute eli, kolu, bacağı olmayan, kesilmiş kişiler için kullanılmaktadır.Ampüte futbol nedir?

Ampute A Milli Takımımızın, Avrupa Şampiyonu olmasından sonra ampute nedir, ampute futbol nedir, nasıl oynanır daha da merak edilir hale gelmiştir. Ülkemizi başarı ile temsil eden ampute futbol takımımız katıldığı turnuvada şampiyon olmayı başarmıştır. Peki ampute futbolu nedir?

Ampute futbolu 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmış olan bir spordur. İlk başlarda savaşlarda yaralanan gazileri rehabilite etmek amacı ile oynanan oyun daha sonra günden güne yaygınlaşmış ve ülkelerin resmi ampute takımları kurulmuştur. Ampute futbol takımları 7’şer oyuncudan oluşmaktadır. Oyuncuların bir bacağı ampute edilmiş durumdadır yani bacağın bir kısmı veya tümünün alınmıştır. Aynı şekilde kalecilerin de bir kolları amputedir. Ampute futbolu günümüzde yaygın bir şekilde oynanmakta ve Avrupa ile Dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Ampute futbol kuralları nelerdir?

Ampute futbol müsabakalarında alıştığımız yani 11 kişi ile oynanan müsabakalara göre farklı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Ampute olmayan sporcular müsabakalarda yer alamaz.
 • Sporcular maç esnasında protez kullanamaz.
 • Oyuncular ampute bacağına ayakkabı giyemez.
 • Oyuncular ampute ayağıyla topa vuramaz, vurduğu anda ceza alır.
 • Sporcular ampute ayağıyla yere basamaz, bastığı anda ikaz alır.
 • Sporcular 2 tane kanedyen (Koltuk değneği) kullanır.
 • Kalecilerin bir kolu ampute olmalı, ampute olmayan elinle de eldiven kullanır.
 • Ampute futbolda ofsayt yoktur, taç atışı ayakla kullanılır.
 • Müsabakalarda hakem, yardımcı hakem ve 3. hakem görev alır.
 • Müsabakalar 25’er dakikadan 2 devre oynanır, 10 dakika devre arası verilir.
 • Ampute futbolda bir takımda toplamda 14 sporcu bulunur. 6 oyuncu, 1 kaleci sahadayken, yedek kulübesinde de 6 oyuncu 1 kaleci vardır.
 • Oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur. Aynı anda iki sporcu değişebilir.
 • Oyundan çıkan bir sporcu tekrar oyuna girebilir.
 • Sakatlık veya ihraçtan ötürü oyunda kaleci kalmaz ise müsabaka tekrar başlamaz. Kaleci sadece yedek kaleci ile değişebilir. Onun dışında oyuncular kaleye geçemez.

Bu yazımızda ampute nedir, ne demektir, ampute olmak nedir, ampute futbol nedir, ampute futbol kuralları nelerdir, ampute milli takımı nedir, ampute nedir kısaca detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AMPUTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ampute konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ampute duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.