Ülkemizde sağlık alanında her geçen gün yeni yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Sağlık sektörünün gelişmesi ile beraber de sağlık sektöründe istihdam edilen çalışan sayısı gün geçtikçe artıyor. Sağlık sektöründe olmazsa olmazlarından bir tanesi de kuşkusuz ambulans şoförleri. Peki ambulans şoförü kime denir, ne iş yaparlar, görev yetki ve sorumlulukları nelerdir?

Ambulans şoförü nedir, ne iş yapar?

Ambulans şoförü, hastaların bir yerden başka bir yere nakledilmesini sağlayan sağlık personellerine verilen isimdir. İnsanların can sağlığını korumak için önemli olan mesleklerden bir tanesidir. Acil durumlarda oldukça hızlı bir şekilde hastanın yakın bir sağlık kuruluşuna nakledilmesini sağlarlar. Bu yüzden iyi birer şoför olmalarının yanında soğukkanlı kimseler de olmalıdırlar.Ambulans şoförleri kamu ve özel sektörde iş olanaklarına sahiptir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde iş bulabilirler. Peki nasıl ambulans şoförü olunur?

Ambulans şoförü nasıl olunur?

Ambulans şoförü olmak için belirli sertifika yani belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Peki bu belgeler nelerdir?

  • B sınıfı ehliyet ( en az B sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız. C, D, E sınıfı ehliyetlerde geçerli olacaktır. )
  • İleri sürüş teknikleri sertifikasına sahip olmalısınız.
  • Güvenli sürüş teknikleri sertifikasına sahip olmalısınız.
  • Psikoteknik belgesi sahibi olmalısınız.
  • İlk yardım sertifikası edinmelisiniz.
  • SRC belgesi sahibi olmalısınız.

Vermiş olduğumuz bu sertifikalar her ambulans şoförü alımından istenmemektedir. Belirtilen ilana göre farklılık gösterse de genel olarak ambulans şoförü alımı gerçekleştiren firmalar bu belgeleri istemektedir. Bunların dışında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan alımlarda genel olarak Acil Tıp Teknisyenliği, Paramedik ya da diğer sağlık bölümlerinin herhangi bir tanesinden mezun olma şartı aramaktadır. Ambulans şoförü alımı ilanlarından genel olarak en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır. Yani ortaokul ve ilköğretim mezunu kişiler bu ilanlara başvuru yapamayabilirler.

Ambulans şoförü olmak için yaş sınırı var mıdır?

Ambulans şoförü alımlarında genel olarak yaş sınırı aranmaz. Fakat ehliyetinizin en az 2 yıllık olması gerekiyor. Çünkü ambulans şoförü olarak görev yapabilmek için oldukça iyi bir şoför olmanız gerekmektedir. Zor şartlarda, yoğun trafikte ambulansı mümkün olan en kısa sürede sağlık merkezine götürmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda ambulans şoförü belgesi nasıl nereden alınır, görev tanımı nedir, ambulans şoförü olmak için gerekenler nelerdir, ambulans şoförü olmak istiyorum nasıl olurum, olmak için ne gerekli gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Sizlerin de ambulans şoförlüğü mesleği hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Meslekler hakkında uzman editörlerimiz en kısa sürede sorularınıza cevap verecektir. Ayrıca ambulans şoförleri ne kadar para kazanıyor merak ediyorsanız, ambulans şoförü maaşları yazımıza göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER AMBULANS ŞOFÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ambulans şoförü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ambulans şoförü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.