Amatem; 1983 yılında kurulmuş bir tedavi merkezidir. Alkol ve çeşitli madde bağımlılıklarına dair tedavi yöntemlerinin sunulduğu merkezde; bu konular üzerine araştırmalar da sürdürülmektedir. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde bulunan AMATEM; yalnızca alkol ve madde bağımlılığı sorunu yaşayanlara özel bir bölüm olarak hizmet vermektedir.

Amatem açılımı nedir?

Amatem; Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nin kısaltmasıdır. Merkez sadece bağımlı hastalara hizmet vermeyi amaçlamaktadır.Amatem amacı nedir?

Amatem amacı; alkol ile madde bağımlısı olan kişilerin tedavi görmesini sağlamak ve aynı zamanda bu tür bağımlılıkların önlenmesine yardımcı olmaktır. Amatem; öğrencilere, aile bireylerine, doktorlara çeşitli eğitim programları veren bir kuruluştur. Birçok ilde, okulda konferanslar ve broşürler ile bireyleri bilinçlendirme çabaları yine Amatem tarafından yürütülmektedir.

Amatem’de muayene nasıl yapılır?

Amatem gönüllü muayene esasına dayanan bir hizmet anlayışına sahiptir. Bu esaslara dayanarak muayeneleri gerçekleştirmektedir.

 • Merkeze gönüllü olarak başvuru yapmanız,
 • Hiçbir madde altında bulunmadan tedavi için talepte bulunulması,
 • Sosyal güvenceniz olması durumunda hasta hızlı bir şekilde muayene edilir

Başvuru ardından hasta gerekleri yerine getirmesi halinde ilk muayenesini tamamlar. İlk muayene ardından, hastanın durumuna göre; yatarak ya da ayakta tedavi süreci başlar. Bazı hastalar için muayene sırasında acil olarak yatış kararı alınır ve bu hastalar tedavi beklememektedir. Acil bir durumu olmayan hastalar için ise yatmaları için randevu zamanı ayarlanmakta ve randevu verilen gün de yatışı sağlanmaktadır.

Amatem özellikleri nelerdir?

 • Madde bağımlılığı ve alkol bağımlılığı ile mücadele de en büyük resmi psikiyatri servisidir,
 • 100 yatak kapasiteli bir merkezdir,
 • Merkezde yoğun bakım bulunmaktadır,
 • Alkol yoksunluğu tedavisi vardır,
 • Madde yoksunluğu tedavisi vardır,
 • Psikoz tedavisi mevcuttur,
 • Çeşitli psikoterapi programları mevcuttur,
 • 20 yataklı bir müşahede bölümü vardır,

Amatem aynı zamanda sosyal yönden de gelişmiş bir merkezdir. Bağ evi, bilardo odası, voleybol ve tenis sahaları gibi birçok sosyal alan merkez içinde yer almaktadır.

Amatem kişilerin ne denli tedavi olmak istediğini dikkate alan bir kuruluştur. Bireyin madde bağımlılığından kurtulmak istemesi sağlıklı sonuçlar elde etmesinde en önemli faktördür.


DİĞER AMETEM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ametem konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ametem duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.