Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu ( BTK ), “134” kısa numarasının Türkiye Belediyeler Birliğine “Alo Taksi” hizmet adıyla bir süre önce tahsis etmişti. Sistem nihayet bitirilerek hayata geçirildi. Buna göre vatandaşlar tek bir numarayı tuşlayarak kendilerine en yakın taksi durağından taksi çağırabilecekler.

134 Alo Taksi Hattı

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu uygulama ile Alo Taksi Hattı arandığında en yakın taksi yönlendirilecek. Bu hizmet ile taksi şoförlerinin boş dolaşmalarının önüne geçilecek ve aynı zamanda vatandaş en kısa sürede taksi bulacak.Enerji verimliliğini arttırmak adına yürütülen çalışmaların bir meyvesi olan Alo Taksi Hattı ile ekonomiye de ciddi bir katkı yaratması hedefleniyor. Alo Taksi Hattı ile vatandaşların teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanması amaçlanırken bunun yanında ekolojiye ve ekonomiye de çeşitli katkılar kazandırılması hedefler arasında yer alıyor.

Önceleri vatandaşlar kendilerine en yakın durağın numarasını ezberlemek zorunda kalıyorlardı. Ancak Alo Taksi Hattı sayesine bu yükümlülükten kurtularak tek bir hat ile istediğiniz ilde veya ilçede size en yakın taksiye yönlendirilebilecek. Taksi şoförleri de boş dolaşarak kaybettikleri yakıt ve zamandan tasarruf edebilecekler.

Alo Taksi Uygulaması

Alo Taksi öncelikli olarak akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulama olarak hayata geçirilmişti ve vatandaş bu uygulama sayesine kendilerine en yakın taksiyi çağırabiliyorlardı. 134 Alo Taksi ile sadece akıllı telefon sahiplerinin ve uygulamayı indirenlerin yanı sıra her vatandaşın bu hizmetten yararlanması sağlandı.  Sadece bir telefon ile en yakın taksi müşterinin ayağına ulaşacak.

Alo Taksi Telefon Numarası Nedir?

Alo Taksi Telefon numarası 134 olarak BTK tarafından belirlenmiştir.