Almanya veya resmi adı ile Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer almakta olan bir ülkedir. 83 milyonu aşkın bir nüfusa sahip ülke, Avrupa Birliği’ndeki en büyük nüfusa sahip olan ülkedir. Almanya dünyada en çok göç alan şehirler sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından ikinci sırada yer almaktadır. Ülke her sene Türkiye dahil çok sayıda ülkeden sayısız göç almaktadır. Bundaki en büyük sebep Almanya’nın birçok konuda bilim ve teknoloji alanlarında lider durumda olmasıdır. Bu yüzden de Almanya’da çalışmak istiyorum diyen kişiler için iş imkanları oldukça fazladır. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumunda olan Almanya, en çok ihracat gerçekleştiren ülkedir. Sizler de bu yazımızda detaylı olarak anlattığımız bilgiler ışığında başvurularınızı gerçekleştirerek başvuru yapmanız durumunda Almanya’da çalışma imkanları elde edebilirsiniz. Almanya’da çalışmak için ne yapmalıyım diyen vatandaşlarımız için iş fikirleri ve iş ilanları nelerdir detaylı olarak anlattık.

Almanya’da İş İlanları 2023

Almanya, Türkler tarafından yaşamak ve çalışmak için en çok tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır. Öyle ki; 2 milyonu aşkın vatandaşımız bu ülkede yaşamaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki ekonomik koşullar ve artan işsizlik vatandaşlarımızı Almanya’da iş aramaya itmiştir. Bu ülkenin tercih sebebi olmasının en büyük sebeplerden bir tanesi de sanayinin oldukça fazla gelişmiş olmasından ve kendi nüfusunun yaşlı olmasından dolayı iş gücü ihtiyacını Türkiye gibi ülkelerden karşılama ihtiyacı duymasıdır. İyi yetişmiş bireylere Almanya’nın kapıları daima açıktır. Almanya’da iş arıyorum ve nasıl iş bulabilirim diyen vatandaşlarımız için binlerce iş imkanı bulunmaktadır. Bu konuya değinmeden önce hangi meslek dallarında özellikle açık var bundan bahsetmek gerekiyor.Almanya’da iş olanakları oldukça fazladır. Sayısız iş kolunda ve sayısız meslekte personel açığı bulunmaktadır. Hemşire, doktor, iş makinesi operatörü, Türkçe öğretmeni, öğretmen, özel güvenlik görevlisi, aşçı, anestezi teknikeri, CNC operatörü, dönerci, diyetisyen, ekskavatör, elektrik teknisyeni, elektrik mühendisi, endüstri mühendisi, fizyoterapist, forklift operatörü, fırıncı, garson, grafiker, gazeteci, kasap, kimyager, kuaför, mimar, pastacı, marangoz, odyometrist, kaynakçı, kepçe operatörü, paketleme elemanı, radyoloji teknikeri, teknik ressam, şoför, temizlik elemanı, tesisatçı, kamyon şoförü, psikolog, paramedik, yaşlı bakım elemanı, tornacı, veteriner, yazılımcı, vasıfsız işçi gibi sayısız meslekte personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılmaktadır. Turizm, tekstil, fabrika, sağlık, pastane, restoran, otomotiv, mobilya, matbaa, otel, tarım, havacılık, hastane, huzurevi, havalimanı, gemi, restaurant en çok personel alınan sektörler arasında yer almaktadır. Almanya hangi işçileri alıyor ve hangi işler yapılır diyorsanız neredeyse tüm mesleklerde kendisini yetiştirmiş olan bireylerin şansı bulunmaktadır. Almanya’da çalışmak için ne yapmalıyım diyorsanız sizler de aşağıda anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz.

Almanya’da Nasıl İş Bulunur?

Almanya iş ilanları

Almanya’da nasıl iş bulabilirim diyen binlerce vatandaşımız bulunuyor. Gerek elde edilen kazanç, gerekse yaşam koşulları sebebi ile iyi yetişmiş vatandaşlarımız Almanya’da iş bulmak ve buraya taşınmak istiyorlar. Çok sayıda meslekte çok sayıda part time, full time, yatılı personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılıyor. Sizler de başvuru yaparak Almanya’da iş imkanları elde edebilirsiniz.

Almanya’da iş aramak için kullanabileceğiniz yöntemlerin başında İŞKUR gelmektedir. Ülkemiz resmi iş arama platformu olan İŞKUR sadece yurt içi iş ilanları yayınlamamaktadır. Aynı zamanda ülkemizden yeni çalışan alımı gerçekleştirmek isteyen firmalar da İŞKUR’a ilan vermektedir. Sizler de kolay bir şekilde İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek güncel, yeni iş ilanlarını öğrenebilir ve bunlara başvuru yapabilirsiniz.

Almanya’da iş bulma imkanı elde etmek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise Almanya’da iş ilanları yayınlayan iş bulma siteleri aracılığı ile başvuru yapmaktadır. https://www.stepstone.de/,  https://www.arbeitsagentur.de/ bu alanda en çok tercih edilen iş ilanları siteleridir. Bu sayfalara girerek açık iş pozisyonlarını görebilir ve bunlara iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu adresler Türkçe dil desteği sağlamamaktadır. Ancak İngilizce olarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunların dışında en çok tercih edilen yöntem ise kuşkusuz Almanya’da işçi arayan Türk firmaları ve yabancı firmalara doğrudan başvuru gerçekleştirmenizdir. Çok sayıda firma çalışacak işçi aramaktadır. Almanya’da bulunan bu firmalar hangileri aşağıda yer almaktadır.

Almanya’da Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Almanya iş başvuru formu

Almanya Türklerin dünyada en çok yaşadığı ikinci ülke konumundadır. 2 milyon vatandaşımız burada yaşamaktadır. Bu yüzden Türk mahalleleri, bakkalları, çarşıları gibi ülkemiz kültür ve adetlerine hitap eden sayısız iş yeri bulunmaktadır. Ülkemizden de çok sayıda firma burada iş yapmaktadır ve bu firmalar Almanya’nın kapılarını bizlere açarak, personel ihtiyaçlarını ülkemizden gidermektedir. Aşağıda hali hazırda devlette.com sitemiz üzerinde yayınlanmış olan yurt dışında iş fırsatları yayınlamış olan Türk firmaların listesini görebilirsiniz.

Saymış olduğumuz bu şirketler ya Almanya’da faaliyet göstermekte ya da burada üretim tesisleri ve fabrikalara sahiptirler. Sizler de bu firmaların insan kaynakları departmanı üzerinden doğrudan iş başvurusu yapabilirsiniz.

Almanya’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Almanya iş imkanları

Almanya’da asgari ücret 1500 Euro’nun üzerindendir. Yani herhangi bir işe yeni başlamış olsanız vasıfsız bir işçi olsanız dahi bu rakamın altında bir maaş almazsınız. Hali hazırda kendisini yetiştirmiş kalifiye elemanların ve beyaz yaka çalışanların maaşları ise çok daha yüksektir. Doktorların, mühendislerin maaşları ayda 7 bin ile 10 bin Euro arasında değişmektedir. Temizlik işçilerinin maaşları ortalama 3 bin Euro civarındadır. Fırıncı, kuaför gibi mesleklerde de yine ortalama maaşlar bu şekildedir. Ayrıca gıda, benzin, ısınma gibi ücretler de oldukça ucuzdur. Bu maaşlar yüzünden çok sayıda kişi Almanya’da çalışmak istemektedir.

Almanya’ya işçi olarak nasıl gidebilirim, Almanya’da işçi nasıl gidilir bahsettik. Ancak bu ülkede yaşamak için Almanca genel olarak zorunlu tutulmaktadır. Çoğu firma Almanya bilmiyorsa dahi İngilizce istemektedir. Bu husus genel olarak beyaz yaka yani mühendis, teknisyen, doktor gibi meslekler için istenmektedir. Ancak vasıfsız işlerde bu konuyu daha rahat aşabilirsiniz. Başvurularınızı gerçekleştirerek vize ve çalışma izni almalısınız. Bu işlemlerin ardından da yasal olarak Almanya’da çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yazımızda anlattığımız detaylı bilgiler ile Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankurt, Stuttgart, Düsseldorf, Dortmund, Essen, Leipzig, Bremen, Hannover, Bochum gibi tüm şehirlerde çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Bu yazımızda Almanya’da çalışacak eleman arayanlar, Almanya’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım, iş başvuruları, iş başvuru formu, iş ilanları gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ALMANYA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, almanya konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan almanya duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.