Alkollü araç kullanmak ya da herhangi bir uyuşturucu madde tesirinde araç kullanmak sürüş yeteneğini etkilediği için Karayolları Trafik Kanunu ve Türk Ceza Kanunu içinde bir takım düzenlemelere yer verilmiştir. Yasal mevzuata göre belirli bir limite kadar alkollü araba kullanmanın herhangi bir cezası bulunmazken, belirli limitlerin aşılması durumunda para cezası ve ehliyetine el konulması gibi çeşitli cezai yaptırımlar öngörülmüştür. Ayrıca yine başka bir limiti aşmanız durumunda da hakkınızda kamu davası açılması ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu bakımından sürücünün cezalandırılması öngörülmüştür. Peki alkollü araç kullanma cezası nedir?

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2023

Sürücülerin uyuşturucu tesiri altındayken herhangi bir şekilde araç kullanmaları yasaklanmıştır. Bunun için herhangi bir sınır veya limit ise belirtilmemiştir. Ancak alkol bakımından durum daha farklıdır. Buna göre kanında 50 promilin üzerinde alkol bulunan hususi otomobil sürücüleri ve kanında 20 promilin üzerinde olan diğer araç ( ticari vb. ) sürücülerin araç kullanmaları yasaktır. Söz konusu promil sınırının 100 promili geçmeyecek şekilde aşılması durumunda sürücülere para cezası ve sürücü belgelerine belirli süre el koyulması cezası verilir. Ancak 100 promil üzerinde bir alkol alınmışsa trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu kapsamında şahıs hakkında işlem başlatılır.YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
20231823 TL1367,25 TL20
20231339 TL1004,25 TL20
20231228 TL921 TL20
20231002 TL751,5 TL20
20181002 TL751,5 TL20
2017876 TL657 TL20
2016844 TL633 TL20
2015800 TL600 TL20

Yukarıda belirtmiş olduğumuz içkili araba kullanma cezası sadece son 5 yıl içerisinde ilk kez alkollü araç kullanırken yakalanan kişiler içindir. Ayrıca ikinci kez alkollü araç kullanırken yakalandığınızda 2286 TL ve üçüncü kez ve daha fazlasında ise 3674 TL para cezası ödemek durumunda kalırsınız.

Geriye doğru 5 sene içerisinde ilk kez alkollü araç kullanırken yakalanırsanız tarafınıza uygulanan para cezasının yanında ehliyetinize yani sürücü belgenize de 6 ay süre zarfında el konulmaktadır. Bu durum ikinci kez yakalanmanız durumunda 2 yıl ve 3 ve 3’den fazla yakalanmanız durumunda ise ehliyetinize 5 yıl el konulmaktadır.

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu Cezası

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu kara, deniz, ava ve demiryolu ulaşımı araçlarını kişilerin hayat, ağlık veya mal varlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare etmektir. Adli Tıp Kurumu kararlarına ve Yargıtay uygulamasına göre 100 promil alkolün güvenli sürüşü olumsuz etkilemesi bakından bir eşik noktasıdır. Buna göre 100 promil üstünde alkollü araç kullanan kişiler trafik güvenliğini tehlikeye düşürmesinden dolayı cezai yaptırım uygulanır. Bu hususta kişi hakkında TCK 179 kapsamında kamu davası açılır. Bu dava sonucunda hakkınızda 2 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.

Ne Kadar Alkol Kaç Promil Eder? Kaç Promile Kadar Alkol Serbest?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz alkolün miktarına yani promil değerlerine göre alkollü araç kullanma cezası hem idari para cezası hem de hapis cezası olabilmektedir. Ancak bu hususta verilmiş olan promil değerlerine ulaşmak için ne kadar alkol alınması gerektiği ise merak edilmektedir. Genel itibariyle 4 kadeh düşük alkollü ( bira, şarap vb. ) veya 3 kadeh yüksek alkollü içki ( rakı, votka, viski, cin vb.) 100 promil sınırının aşılmasına sebebiyet vermektedir. Adli Tıp Kurumu bu hususta genel olarak alkol içilmeden beklenen her saatte vücuttaki alkol seviyesinin %15 azaldığını belirtmektedir. Ayrıca vermiş olduğumuz değerler kişilerin yaşı, kilosu, cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı belirtilen değerler ortalama değerler olarak alınıp, vücudunuzda farklı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Alkollü Araç Kullanırken Yaralanmaya veya Ölüme Sebep Olmanın Cezası

Alkollü araç kullanırken yaralanmalı veya ölümlü kazaya karışılması durumunda ise taksirle yaralama ve taksirle öldürme suçundan değil bilinçli taksirle yaralama ve öldürme suçu söz konusu olmaktadır. Bu hususta Yargıtay, alkollü araç kullanmanın bilinçli olarak sürüş yeteneğini kaybettirmesinden dolayı bu kararı vermektedir. Şayet bu husus söz konusu ise uzman bir avukata konuyu danışarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bu yazımızda alkollü araç kullanma cezası, içkili araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca alkollü araç kullanma cezasına nasıl itiraz edebileceğinizi Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir haberimizi ve alkollü araç kullanma cezasının nereye ödeneceğini öğrenmek için ise Trafik Cezası Nereye Ödenir haberimizi okumalısınız.


DİĞER ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, alkollü araç kullanma cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan alkollü araç kullanma cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.