Alevi kimdir, Alevilik nedir?

Alevi, İslam’da yer alan halifelerin hepsinden üstün görülen 4. Halife Hz. Ali’yi diğer üç halifeden üstün görmeye, Alevilik mezhebine ve inanışına inananlar alevi kimselerdir. Alevilik ise ülkemizde Sünni mezhebinden hemen akabinde en çok topluluğa sahip olan İslami bir mezheptir. Bu inanışın topluluklarına verilen isim ise Aleviler şeklindedir. Alevilik inanışında, Hz. Muhammed’in son peygamber olduğuna inanmalarının yanı sıra Hz. Ali’nin ise imamlığını kabul ederek inanırlar.

Alevilerin ibadetleri nasıldır?

Alevilik inanışının içerisinde birçok grup bulunmaktadır. Bu tarikatın en çok bilineni ise Bektaşilerdir. Bektaşilik, Alevilik içerisinde bulunan bir tarikat olsa da Alevilik inanışının tamamını kapsamamaktadır. Alevilerin ibadetleri ise cem evlerinde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra toplamda 21 gün oruç tutan Aleviler bunun üç gününü Kadir Gecesi’ni bağlayan günlerde, 3 gün Muharrem ayı öncesinde Masumu Parklar orucu ve 12 günü ise Muharrem ayında tutmaktadırlar. Muharrem ayı bittikten sonra 3 gün ise Hızır Orucu tutmaktadırlar.Cem evlerinde toplanan Aleviler toplu halde ibadet yaparlar. Cem zaten Arapçada toplanma, bir araya gelme gibi manalarına geldiğinden dolayı bu isim kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Cem ibadeti yapılmadan evvel şayet aralarında birileri dargın ise barıştırılmadan evvel ibadetler başlanmamaktadır. Barıştırıldıktan sonra ibadetlerine başlayan Aleviler, Cem ibadetinde Dede olan bireyin gözetimi ve liderliğinde yapılarak ibadet gerçekleştirilir. Dede, Alevilerin Cem ibadeti sırasında topluluğu yöneten ve önderlik eden din adamına denen isimdir.

Cemevi olarak adlandırılan ibadetlerini yaptıkları yer belirli bir cami gibi bir yer değildir. Ülkemizde bu tür yerler daha sonrada yapılsa da genel olarak Aleviler belirli bir evi ibadetleri için ayırarak Cemevi adını verirler. Burada yaptıkları ibadetlerde abdestsiz bir şekilde halka namazı yaparlar.  Herkes halka şeklinde oluşur, ilahi ve şarkı gibi olan söyleyişi hep beraber söyleyerek dua ederler. Bu esnada kimi Aleviler elleri kalpleri üstünde vurarak sallanırken kimileri ise dizlerini döverek sallanırlar. Bu bittikten sonra herkes secdeye giderek Dede tarafından bir dua okunur. Dua bittikten sonra tekrar diz üstünde oturarak aynı şekilde dizlerine vurarak ibadet ederler. Bu şekilde farklı ibadetleri de vardır. Ayakta ya da diz çökerek oturarak ibadetlerini gerçekleştirirler. Ayakta yaptıkları zaman ise kol kola girerek yine aynı şekilde halka oluşturarak Dede yönetiminde ibadetlerini gönülden ve yüksek ses ile gerçekleştirirler.

Bu yazımızda Alevilik hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ALEVİLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, alevilik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan alevilik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.