Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani bilinen ve kısa ismiyle ALES ülkemizde uzun yıllardır daha çok yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınavdır. Öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınavdır. ALES, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez olmak üzere gerçekleştirilmektedir.

ALES Sınav Süresi

YÖK üyesi Abdullah Çavuşoğlu bugün Twitter hesabından yapmış olduğu açıklama nezdinde, ALES sınav süresinde değişikliğe gidildiğini duyurdu. Daha önce 120 soru için 150 dakikalık bir süre öğrencilere tanınıyordu. Ancak alınan karar ve öğrencilerin sınavı yetiştiremediklerinden dolayı, artan tepkiler sebebiyle sınav süresi 180 dakika olarak güncellendi. Bundan sonraki ALES sınavlarında adaylar yine 120 soruya tabi tutulacaklar. Fakat bu sorular için 180 dakikalık bir zamanları olacak.
DİĞER ALES HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ales konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ales duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.