ALES nedir, ne demektir?

Kariyerinize akademik personel (öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı) olarak devam etmek ya da yüksek lisans yapmak gibi bir amacınız varsa kısa adı ALES olan 78 sayılı Yüksek öğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca ÖSYM tarafından yapılan “Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı”na girmeniz gerekmektedir. Güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki kere gerçekleştirilen ALES, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayları belirlemek için de yapılır. ALES nedir, kimler hangi koşullarda ALES sınavına başvurabilir, başvuru süreci ve izlemeniz gereken yollar ve çok daha fazlası yazımızın devamında ..

ALES’in önemi nedir?

Yükseköğretim kurumlarının akademik personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde ALES sonuçlarından yararlanmaktadır. Bu sebeple yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adaylar ALES sınavına girmek yükümlülüğündedirler. Ancak mecburi hizmet yükümlülüğü olmadan, sadece kendi imkanlarıyla yurt dışında öğrenimine devam etmek isteyen adaylar için bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs sağlarken ALES sonuçlarından faydalanmaktadır.ALES’e kimler başvurabilir, başvuru şartları nelerdir?

ALES sınavına bir lisans programından mezun olanlar ya da mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi almış olan kişiler başvuruda bulunabilmektedirler.

ALES’e kaç kişi giriyor?

Sınava giren aday sayısı her sene değişmekle beraber 2011 yılında 207.896, 2012 yılında 291.934, 2013 yılında 223.517 aday girmiştir. Yıllara göre 200 ile 300 bin arasında giriş olmuştur.

ALES sonucum ne kadar süre geçerli, kaç yıl geçerlidir?

ALES sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

ALES’e birden fazla girdim, hangi sınavım geçerli?

Birçok kez ALES’e girmiş olan adaylar sınavın geçerlilik süresi dahilinde istediği sınav sonucunu kullanabilmektedirler. En son girilen ALES puanını kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Geçerlilik süresi dahilinde en yüksek puana sahip ALES sonucu kullanılabilir.

ALES kılavuzunu nereden indirebilirim?

ALES sınavına girmek isteyen adaylar, kılavuzu ve başvuru formunu ÖSYM’nin İnternet adresinden kolaylıkla ulaşabilmektedirler.ÖSYM tarafından İnternet haricinde kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır.

ALES başvurusu nasıl nereden yapılır?

Son iki sene içerisinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava girmiş adaylar dilerlerse ÖSYM’nin İnternet sitesinden dilerlerse de herhangi bir başvuru merkezinden yapabilirler. Son iki sene içerisinde herhangi bir ÖSYM sınavına girmemiş adaylar ise başvurularını başvuru merkezlerinden gerçekleştirmek zorundadırlar.

ALES başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

  • Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Formu
  • Sürekli ve ağır hastalık, sürekli yurt dışında bulunma, tutukluluk/hükümlülük, zorunlu askerlik görevini yerine getirme gibi nedenlerini ve sürelerini belirten resmi bir belge (Engelli adaylar için sağlık kurulu raporu)
  • Adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna eklenecektir.)
  • Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus Cüzdanında soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.) Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.

Sınav ücreti ne kadar?

2023 yılı için ALES başvuru ücreti ÖSYM tarafından 100 tl olarak belirlenmiştir. Başvuru ücretini kılavuzun arkasında bulunan anlaşmalı bankalardan herhangi birisine şube yada internet aracılığıyla yatırabilirsiniz. Ancak para yatırma işlemini gerçekleştirdikten sonra dekontunuzu almayı unutmayınız.

Sınava giriş belgesini nasıl alacağım?

Birkaç senedir ÖSYM sınav başvuru belgelerini kayıtlı ikametgah adreslerine göndermiyor. Bunun yerine sınava genellikle bir hafta kadar kala ÖSYM’nin internet sitesinden sınav giriş belgelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu belgenin renkli yada siyah-beyaz çıktısını alarak sınav anında yanında bulundurmanız gerekmektedir.

Cevap kağıdımı nasıl görebilirim?

Sınava girmiş adaylar kendi cevap kağıtlarına kodladıkları kitapçığı ve bu kitapçıkta yer alan sorulara https://ais.osym.gov.tr yani ÖSYM’nin internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ile kolayca erişebilmektedirler.

Sınav sonucumun incelenmesi için ne yapmalıyım?

Kendi sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, ALES sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 10 iş günü içerisinde genel amaçlı dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye yeniden inceleme için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise, soruların İnternet üzerinde açıklanma tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılmalıdır. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı hesabına (IBAN:TR070001000830060280115013) 5,00 TL yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır.

Engelliyim – Özürlüyüm sağlık sorunum var ne yapmam gerekir?

ALES sınavına girmek isteyen özürlü adaylar, bir üniversite veya devlet hastanesinden aldıkları sağlık kurulu raporunu, kimlik bilgilerinin yer aldığı ve özürlerine ilişkin öz geçmişlerini anlatan bir dilekçe ile beraber Aday Başvuru Formuna ekleyerek başvuru yaptıkları merkeze teslim etmeleri gerekmektedir. İnternet üzerinden ALES başvurusu yapan adaylar ise rapor ve dilekçeyi başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Rapor ÖSYM tarafından kabul edilirler varsa kullandıkları araç ile sınava giriş gerçekleştirebileceklerdir.

ALES sınavında neler sorulur?

ALES’te test sayılarında azaltmaya gidilmiştir. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır. Yeni ALES’te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dil bilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

Yeni ALES’te (a) soru sayısı azaltılmış, (b) soru başına düşen süre artırılmış, (c) bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltılmıştır. Sınav, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken yeni düzenleme ile 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecektir. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2.5 saat) olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına da katkı sağlayacağı beklenmektedir.

ALES sınav sonucu sorgulama

ALES  sınav sonuçları kayıtlı adresinize Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış olarak gönderilmektedir. Ancak devlette.com üzerinden de sınav sonuçlarını şu adresten kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

ALES nedir, ALES başvurusu nasıl yapılır, ALES sınav ücreti ve geçerlilik süresi veya ALES hakkında merak ettiğiniz herşeyi bir yazıya sığdırmaya çalıştık. Yine de ALES hakkında merak ettiğiniz ve cevabına hazırladığımız yazıdan ulaşamadığınız soruları yorum kısmından dile getirebilir ve uzmanlar tarafından cevaplanmasını bekleyebilirsiniz.


DİĞER ALES HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ales konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ales duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.