Albay nedir, kimdir, ne demektir, kime denir?

Albay, ülkemiz askerlik sisteminde yer alan rütbelerden bir tanesidir. Ülkemizde Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında bulunan albay rütbesi, yetki olarak Yarbay ile Tuğgeneral arasında kalmaktadır. Yani emir komuta zincirinde en tepelerde yer almaktadırlar. Bu sebeple ordu içerisinde büyük bir prestij ve saygınlığa sahiptirler. Peki albay ne iş yapar, ne gibi görevlere sahiptir?

Albay ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Albaylar; tugay, tümen, kolordu ve ordu gibi askeri birliklerde kurmay başkan ve şube müdürü olarak görev alırlar. Bunun yanında TSK kıta görevlerini alay komutanı olarak görev almaktadırlar. Albaylar, ordu içerisinde bütünlüğü sağlamak ve stratejik planlar hazırlamakla sorumludurlar. Albaylar rütbe olarak diğer birçok rütbenin üstü durumundadır. Bu yüzden askerde rütbeli bir subay olmak isteyen çok sayıda kişi albay nasıl olunur merak etmektedir. Peki albay olmak için neler gerekli, olmak için gerekenler neler?Albay nasıl olunur?

Albaylar generallik öncesi en yüksek subay rütbesine sahiptirler. Bu açıdan diğer subaylara göre daha önemli özlük haklarına sahiptirler. Albay olabilmek için öncelikle askerde subay olarak görev alabilmeniz gerekmektedir. Subay olarak rütbeleri birer birer yükseltmeli ve albay rütbesine kadar gelmelisiniz. Peki hangi rütbelerde yükselmelisiniz ve her rütbede bir üst rütbeye yükselmek için ne kadar beklemelisiniz?

RütbelerNormal Bekleme Süresi
Asteğmen1
Teğmen3
Üsteğmen6
Yüzbaşı6
Binbaşı6
Yarbay4
Albay4
Tuğgeneral – Tuğamiral6
Tümgeneral – Tümamiral3
Korgeneral – Koramiral3
Orgeneral – Oramiral3

Albay olabilmek için önce subay olmalı ve yukarıdaki tablodaki rütbeleri birer birer almalısınız. Rütbeniz bekleme süresi sonunda otomatik olarak yükselmez. Bunun için önce YAŞ yani Yüksek Askeri Şura’da karar alınır ve bir üst rütbeye geçmeye uygun olup olmadığınıza karar verilir. Bu sayede basamakları birer birer geçerek Albaylık rütbesine kadar yükselmeniz mümkündür. Albay olmak istiyorum ne yapılmalı diyenler için albay olmanın yolunu bu şekilde anlatabiliriz.

En erken kaç yaşında albay olunur?

Albay denince akla uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev almış bu sebepten dolayı da yaşlı diyebileceğimiz 50 – 60 yaşında kimseler gelmektedir. Ancak 21 yaşında askeri okuldan mezun olan bir teğmen normal bekleme süreleri ile 25 sene görev yapıp 46 yaşında albay olabilmektedir. Tabi burada her rütbede görev süresi dolunca yeniden rütbe almaya hak kazanması gerekmektedir. Albay olmak için kaç yıl gerekir ve albay olma süresi nedir bu şekilde cevaplayabilirsiniz.

Fakat Yüksek Askeri Şura başarılı subayları daha erken de rütbe yükselttiği görülmüştür. Özellikle FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan askeri darbe denemesi başarısızlıkla sonuçlanınca, TSK bünyesinde görevli çok sayıda subay açığa alınmış ya da ceza alarak hapse girmişti. Bu süreçte oluşan rütbelerdeki açıklar daha erken rütbe yükseltmeler yapılarak kapatılmıştı. Bu gibi durumlarda da albay olma yaşı daha da erken olabilmektedir.

Albay rütbesi

Albay olmak zor mudur?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmak için bu işi yapmaya oldukça istekli olmalısınız. Bu iş sadece maaşları düşünülerek yapılacak bir meslek değildir. Albay rütbesi elde etmek için uzun yıllar görev almanız ve YAŞ kararı ile rütbenizin yükseltilmesi gerekmektedir. Yüksek Askeri Şura çokça kez bazı subayları rütbe yükseltmesine dahil etmemektedir. Bunun sebebi yeterli olduklarını düşünmemeleri veya herhangi bir şekilde rütbe yükseltme cezası almalarıdır. Bunlardan etkilenmeden albay rütbesine kadar yükselmek kuşkusuz zordur.

Bu yazımızda albay olma şartları nelerdir, albay rütbesi nasıl alınır, albay olmak istiyorum ne yapmalıyım gibi albay olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Albay Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ALBAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, albay konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan albay duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.