Albay Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemiz askeri sisteminde ast üst ilişkisi bulunmaktadır. Bu ilişkinin temelini de rütbeler oluşturur. Albay, askerlik sistemimizde bulunan en üst rütbelerden bir tanesidir. Albay ülkemizde kara ve hava kuvvetlerinde asıl görevi alay komutanlığı olan Yarbay ile Tuğgeneral arasında kalan askeri bir rütbedir. Tugay, Tümen, Kolordu, Ordu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan askeri birliklerde kurmay başkanı olarak da görev alabilirler. Albay rütbesi hakkında çok sayıda merak edilen konu bulunmaktadır. Ancak kuşkusuz bunlardan en çok merak edilenlerinin başında Albay Maaşları gelmektedir. Peki albay kaç lira kaç para maaş alır?

Albay Maaşları 2022

Albay olabilmek için öncelikle subay olmalı ve subay rütbelerini birer birer almalısınız. Akabinde de albay olarak görev yapabilirsiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevli bir albay olmak için neler yapmanız gerektiğini, kaç sene beklemeniz gerektiğini Albay Nasıl Olunur yazımızda anlattık. Peki albay aylık maaşı nedir?Albay maaşları, diğer subaylara nazaran yüksek maaş almaktadırlar. Albaylar 2022 yılı itibariyle 13.000 TL net maaş almaktadır. Maaşlarına ayrıca Ocak ve Temmuz ayında zam uygulanmaktadır. Bunun yanında görev aldıkları bölgeye göre de maaşları değişiklik gösterir. Öyle ki doğu bölgelerinde terör tehlikesi olan yerlerde görev alanlar terör tazminatı almaktadır. Bunun yanında operasyon yardımı, aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ödeneklerle maaşları yükselmektedir. Tüm bu ödeneklerle beraber maaşları 15 bin TL’ye çıkabilmektedir. Vermiş olduğumuz ilk rakam, ham yani herhangi bir ek ödeme olmaksızın yeni albay olunduğunda alınan maaştır.

Albay emeklilik maaşları

Albaylar 60 yaşını doldurmaları ile beraber emekliliğe ayrılabilmektedirler. TSK bu kadroda yığılmaların önüne geçmek maksadıyla sık sık albayların emekli olmalarını talep etmektedir. Emekli olan albaylar ise emekli maaşlarına ek olarak 250 bin TL seviyelerinde emekli ikramiyesi almaktadır. Emekli olan albayların maaşları kıdemlerine göre farklılık gösterse de genel olarak 6250 TL ile 7000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu yazımızda Jandarma kıdemli albay maaşları, albayların aldığı maaş ile yeni, zamlı, güncel albay maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ALBAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, albay konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan albay duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.