AKUT nedir, ne demektir?

Akut, kelime anlamı olarak hızlı başlayan ya da hızlı ilerleyen, kısa süreli gibi anlama gelmektedir. Ancak buradaki AKUT, Türkiye’nin kar amacı gütmeyen 1996 tarihinde kurulmuş Arama Kurtarma Derneğinin kısaltılmışı anlamına gelmektedir. İnsanların ve toplumun yararına gönüllü olarak çalışan bir topluluktur. Doğal afetlerde meydana gelen kazalar gibi birçok alanda insanlara yardım etmek amacı ile kurulmuştur. Adından da anlayacağınız üzere arama kurtarma ekibi olan bu dernek, sağlık, eğitim, beslenme, güvenlik, barınma ve çevre gibi konularda yardımcı olmaktadır.

Sağlıkta akut ne demektir?

Akut; Tıpta aniden beliren ya da kısa süreli hastalıkları, bazen de her iki durumu da içeren hastalıkları tanımlamak içinde kullanılır.AKUT’un görevleri nelerdir?

AKUT’un görevleri, sivil ve topluma yararlı olacak şekilde hizmet vermektedir. Tamamen gönüllü gruplardan meydana gelen bu kurumun çalışanlarının görevlerini maddeler halinde yazalım.

  • Kazazede ve doğal afetlerde esir olanlar, zarar görenler, mahsur kalanlar ya da vefat eden insanları çıkarmaya yardımcı olmaktadır.
  • Dağlarda, ormanlarda ya da farklı alanlarda kaybolan kişileri arama kurtarma gönüllü ekibi ile beraber arayarak çeşitli faaliyetler yapmaktadır.
  • Derneğin verdiğim imkanlara göre insanlara beslenme ve barınma gibi konularda da yardımcı olmaktadırlar.
  • Zor durumda kalan mağara, orman gibi yerlerde insanlara, ırk, din, dil ya da cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü mahsur kalan, yardıma muhtaç insanlara yardım etmekle görevlidirler.

Teknolojinin de gelişmesi ile beraber göçük altlarında kalanlara ilk yardım olarak gönüllü grup AKUT 21 yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Bu yazımızda AKUT hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AKUT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, akut konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan akut duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.