Günümüzde kredi verirken, finans kurumları türlü incelemeler gerçekleştirmektedir. Bu sayede kredi veya kredi kartı vereceği kişinin en güvenilir kişilerden olmasını sağlamaktadır. Aktüer mesleğine olan ihtiyaç bu şekilde ortaya çıkmıştır. Peki nedir bu aktüer?

Aktüer nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Kişilerin; doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını, yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlıklarını etkileyen öngörülemeyen olaylar ve bu olayların finansal etkilerini inceleyen, hesaplamalar ve tahminler yürüten meslek dalına aktüer denilmektedir. Kısaca aktüer finansal riskleri değerlendiren ve bunlar hakkında çözümler sunabilen kişilerdir.Aktüer ülkemizde çok da uzun bir geçmişi olan bir meslek dalı değildir. Henüz yeni yeni tanınmaya başlanan yani popülerliğini arttıran mesleklerdendir. Dünyada ise ilk olarak 1792 yılında İngiltere’de ortaya çıkmış oldukça eski bir meslektir. Peki tam olarak aktüer ne iş yapıyor?

Aktüer mesleği

Aktüer ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Aktüerler, finansal riskleri değerlendiren, bu risklere karşı çözüm yolları sunan ve bunların yanında her çözüm için uzun dönem sonuçlarını inceleyen profesyonellerdir. Finans, kurum ve kuruluşların en çok önem verdikleri alandır. Yani aktüer mesleği sadece günümüzün değil aynı zamanda geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Maddeler halinde aktüerlerin görevlerini belirtecek olursak;

  • Belirsizliğin finansal sonuçlarını yöneten,
  • Risk analizi, ölçümlenmesi ve fiyatlandırması üzerine çalışan,
  • Risk yönetimine ilişkin problemleri matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak çözen,
  • Şirketler tarafından alınan riskleri minimize etmek için doğru strateji belirlenmesine yardımcı olan, uzmanlık dalıdır.

Aktüerler nerede çalışır, çalışma alanları nasıldır?

Aktüerler finans ve riskin bir araya geldiği her sektörde çalışabilirler. Sigortacılık, bankacılık, yatırım firmaları, borsa, birleşme ve satın almalar gibi sayısız alanda çalışma imkanına sahiptirler. Ülkemizde bu mesleğe olan ilginin ve çalışma sahalarının her geçen gün arttığını görüyoruz.

Aktüer nasıl olunur?

Aktüer olmak için üniversitelerde yer almakta olan Aktüerya Bilimleri veya Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokuluna bağlı olan Aktüerya Bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölüm 4 senelik yani lisans bölümleridir. Türkiye’de bu bölümün lisans eğitimini veren; Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Aktüerya Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölümü bulunmaktadır. Ayrıca ODTÜ, Bahçeşehir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi , Yaşar Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans programları mevcuttur.

Sadece bu bölümden mezun olmak aktüer olmak için yeterli değildir. Bu bölümlerin bir tanesinden mezun olmanızın ardından T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan aktüer sınavına girmelisiniz. Aktüerlik sınavı 4 aşamadan oluşmaktadır. Her bir aşamadaki tüm sınavların başarıyla tamamlanması halinde bir üst aşamaya geçme hakkı elde edilir. 3. ve son aşamayı da başarı ile tamamlayan aday, 3 yıl mesleki deneyimin ardından Müsteşarlık tarafından tutulan “Aktüerler Sicili”ne kaydolur yani aktüer unvanı elde edilir.

Bu yazımızda aktüer olma şartları nelerdir, kimler aktüer olabilir, olmak zor mudur, aktüerya uzmanlığı nedir gibi aktüer mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Aktüer Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER AKTÜER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aktüer konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aktüer duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.