Aktüer Maaşları Ne Kadardır?

Aktüer, finansal riskleri değerlendiren ve bunlara karşı çözümler üreten alanında profesyonel kimselere denilmektedir. Bankalarda, faktöring şirketlerinde, finans kurumlarında, devlet kurumlarında, sigorta şirketlerinde ve daha sayamadığımız çok sayıda sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Aktüerlik dünyada 1700’lü yıllardan bu yana var olan mesleklerden bir tanesidir. Ülkemizde ise henüz yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. Finans kurumları için en önemli meslek dallarından bir tanesidir.

Aktüer olmak için üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olup bir sınava katılmalısınız. Hangi bölümlerden mezun olmanız gerektiğini, aktüerlik sınavı hakkında detaylı bilgiyi Aktüer Nasıl Olunur yazımızdan öğrenebilirsiniz. Peki ülkemizde aktüerler ne kadar maaş alır?Aktüer Maaşları 2020

Aktüer maaşları, deneyim yılınıza göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak özel sektörde maaşları 3000 TL ile 5000 TL arasındadır. Fakat alanında uzman, kariyerli aktüerlerin 10.000 TL seviyelerine kadar maaş aldıkları görülmektedir. Burada önemli kriter çalışılan yıl içerisinde kendinizi geliştirmek ve alanında uzman olmaktır. Akabinde maaşlarınız ülkemiz için yüksek diyebileceğimiz seviyelere rahatlıkla çıkabilir.

Aktüerler kamu kurumlarında da istihdam edilebilinmektedir. Genel olarak bu oran oldukça az olsa da kamuda iş imkanına kavuşmuş olan aktüerlerin ortalama maaşları 2500 ile 3500 TL arasındadır. Bu rakama ek olarak aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler de alırlar.

Bu yazımızda aktüer ne kadar para kazanır, aktüer maaşları ne kadardır, Ocak ve Temmuz ayı aktüerya okuyanların maaşları hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AKTÜER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aktüer konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aktüer duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.