Akşam Lisesi Nedir?

Akşam lisesi, normal öğretimin aksine akşamları gidilen, normal öğretimdeki öğrencilerin tasdikname ile uzaklaştırılması ya normal öğretime devam etmemesi ile ortaya çıkan lise türüdür. Bu lisenin en büyük özelliği; akşamları gidilmesi ve normale göre daha esnek olmasıdır.

Akşam lisesi normal eğitimle aynı denkliğe sahiptir. Her ikisini de bitirdiğinizde diplomanızda lise mezunu yazar. Ayrıca akşam lisesine gidenler ya liseyi bitirip lise mezunu haklarından yararlanmak isterler ya da üniversite hayali düşünen öğrenciler tercih ederler. Akşam lisesinin tercih edenler sınıftaki öğrenci sayısının seyrek ve az olması nedeniyle öğretmenlerle birebir iletişim kurabilirler.Akşam Lisesi Avantajları Nelerdir?

Akşam lisesi normal öğretime göre daha çok avantaj sağlar. Ortaokul mezunu olan herkesin kolaylıkla kayıt olabileceği lisede, farklı avantajlar vardır. Hem açık öğretim hem de normal öğretime göre daha iyi konumda olan lisede avantajlar şöyledir;

  • Akşam lisesinde yaş sınırlaması yoktur. Ortaokuldan mezun olan 15 yaşındaki genç de 70 yaşındaki amcamızda kolaylıkla başvurabilir.
  • Akşam liseleri özel ve devlet olmak üzere türleri vardır. Kişiler bunlara göre tercih yaparlar ve avantajlardan ayrı olarak yararlanırlar.
  • Askerlik tecili için şubeye gidilmesine de gerek yoktur. Akşam liselerinde otomatik tecil uzatma işlemi uygulanmaktadır.
  • Diploma normal öğretim ile aynıdır.
  • Akşamları okula gidildiğinden kişiye normalden daha fazla vakit kalır.

Akşam Lisesi Kaçta Başlar, Kaçta Biter?

Akşam lisesi adı üstünde akşamları olan bir lise türüdür. Özel ve devlet türüne göre değişen lisede, en erken açılış saat 17.00’dır. 17’de ders başlamaktadır. Lakin bu özel okullarda genellikle 18.00 olarak bilinmektedir. Lise türünün kapanışı da yine devlet ile özel arasında farklılık gösterir. Devlet liseleri genellikle her yerde aynı olup 21.00’da dersi bitirmektedir. Özel liseler ise, 18.00’da başlar 21.00’da ders işlerini bitirir.

Bu lise türüne ilgi çoktur ama genellikle ilgi gösterenler çalıştığı için çok fazla derse katılım olmaz. Genellikle insanlar sınavlara gelir. Lisenin geçme puanlaması ise normal öğretimle aynıdır. Bazı özel okullarda Açık Öğretim Lise’leri gibi kredili sistem mevcuttur. Ayrıca diğer sayfamızdan çok programlı anadolu lisesi nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER AKŞAM LİSESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, akşam lisesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan akşam lisesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.