AKILLI ETİKET SİSTEMİ NEDİR?

Akıllı etiket uygulaması yani Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ( ÜDTS ) T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2015 tarihi itibariyle hayata geçirilen sahte, taklit, tağşiş edilmiş ürünlerin üretimini, satışını engelleyerek halkın güvenli gıdaya ulaşmasını ve güvenilir olmayan gıdaları tüketmemesini amaçlayan yepyeni bir denetleme ve takip sistemidir. Enerji içecekleri, bebek mamaları, bal, bitkisel sıvı yağlar ve siyah çay, takviye edici ürünler gibi ürünleri, cep telefonu, mobil uygulamalar gibi şeyler akıllı etiket sayesine internetten kolayca sorgulanabilecekken, ürün hakkında detaylı bilgi edinilebilecek.

Akıllı Etiket uygulaması bugün tarafından başlatıldı. Bir çok gıda ve teknoloji ürününde uygulanacak akılı etiket sistemi sayesine sahte, kaçak kaydı bulunmayan ürünler kolaylıkla tespit edilebilecek. Sistemde sorgulama yaptıktan sonra ürün kaydı bulunmayan mallar için tüketilmemesi ve Alo Gıda hattına bildirilmesi öneriliyor.Akıllı etiket uygulaması ilk olarak AB uyum çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda oluşturuldu.  Sistem hakkında açıklamalarda bulunan İKV Gıda Güveliğinden Sorumlu Uzmanı Gökhan Kilit, ürün hakkında her türlü bilgiye ulaşılmasını sağlayan akıllı etiket sistemi sayesinde sıradan vatandaşın da birer fahri müfettiş gibi ürün takibi ve sorgulaması yaparak, uygun olmayan ürünleri satanları tespit edip şikayette bulunduğunu kaydetti. Aynı zamanda akıllı etiket sistemi sayesine sahte ürünlerin kolay kolay satışının gerçekleştirilemeyeceğine ve halk güvenliğinin, gıda kalite şartlarının daha kolay uygulanabileceğini de sözlerine ekledi.

Ürünler 1 Mart 2015 tarihi itibariyle ÜDTS etiketi ile üretilmeye başlandı. Bu tarihten önce üretilmiş ürünler raf ömürleri boyunca piyasada kalmalarına olanak tanındı.  İlk etapta alkollü içkiler içinde akıllı etiket sistemi uygulamasına başlanmış ancak Danıştay tarafından verilen karar sonrasında bu ürün türü akıllı etiket uygulaması kapsamından çıkartılmıştı.

AKILLI ETİKET SİSTEMİ ( ÜDTS ) HANGİ ÜRÜNLERDE VAR ?

ÜDTS takviye edici gıdalar, bal, enerji içecekleri,  siyah çay, bitkisel sıvı yağlar,  bebek mamaları, cep telefonu gibi gıda ürünleri ve teknolojik ürünler için geçerli olacak.  Bu ürün gruplarının seçilmesindeki amaç bu ürün gruplarında taklit ve tağşiş ürünlerin sıkça görülmesidir.

Bu yazımızda akıllı etiket sistemi nedir, ÜDTS nedir, akıllı etiket sistemi ne işe yarar, akıllı etiket hangi ürünlerde var ve ÜDTS hakkında merak ettiklerinizi anlatmaya çalıştık. Konu hakkında soru, sorun, öneri ve şikayetlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AKILLI ETİKET SİSTEMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, akıllı etiket sistemi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan akıllı etiket sistemi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.