Akıllı etiket uygulaması yani Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ( ÜDST ) T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2015 tarafından hayata geçirilen sahte, taklit, tağşiş edilmiş ürünlerin satışını, üretimini engelleyerek halkın güvenli gıdaya ulaşmasını ve güvenilir olmayan gıdaları tüketmemesini amaç edinmiş yepyeni bir denetleme ve takip sistemidir. Buna göre bugünden itibaren üretilecek ürünlerin üzerlerine akıllı etiket basılacak ve bu akıllı etiketler sayesine vatandaşlar aşağıda bulunan akıllı etiket sorgulama aracına bu etiketlerin üzerinde bulunan rakamları yazarak ürünün nerede, hangi tarihte üretildiği gibi tüm detayları ayrıntılı olarak öğrenebilecekler.

AKILLI ETİKET SİSTEMİ İLE ÜRÜN SORGULAMA

Aşağıda bulunan ürün sorgulama, akıllı etiket sorgulama aracına akıllı etiketin üzerinde bulunan ürün kimlik numarasını ve resimde yer alan doğrulama kodunu girerek ürün hakkında kolayca detaylı bilgi edinebilirsiniz.Akıllı etiket sistemi bugün itibariyle hayata geçirildi. 1 Mart 2015 tarihinden önce üretilen ürünlerde akıllı etiket bulunmazken bunlar için ne yazık ki ürün sorgulama yapılamıyor.  Bu ürünler raf ömürleri boyunca satışta olacaklar. Ancak yeni üretilen ürünlerde akıllı etiket bulunacak ve yukarıdaki akıllı etiket sorgulama sistemi sayesinde ürünün tüm bilgileri vatandaşlar tarafından rahatlıkla görülebilecek.  Akıllı etiket sorgulama sisteminde takviye edici gıdalar, bal, enerji içecekleri, siyah çay, bitkisel sıvı yağlar, bebek mamaları, cep telefonu ve diğer bazı teknolojik ürünler için kullanılabilecek. Akıllı etiket sistemi ÜDST hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınız yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜDST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üdst konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üdst duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.