Akçakale Şanlıurfa’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 70 bin nüfusa sahip bir ilçedir.  Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Akçakale, ülkemizin en verimli ovalarından bir tanesi üzerinde yani Harran Ovası’nda yer alır. Bu ilçe üzerine geçtiğimiz senelerde GAP projesi kapsamında Akçakale Sınır Kapısı açıldı. Günümüzde oldukça sık basın ve medya kuruluşlarının gündeminde olan Akçakale Sınır Kapısı Suriye ile olan 13 sınır kapısından bir tanesidir.

AKÇAKALE SINIR KAPISI CANLI İZLE

Günümüzde Suriye ile olan sorunlar, İŞİD ve PYD arasındaki çatışmalar yüzünden oldukça sık bir şekilde medyada kendisine yer bulan Akçakale Sınır Kapısı’nda araç ve tır geçişi de mümkün kılınmıştır.Ülkemizde bulunan sınır kapılarının modernizasyon işlemlerinden etkilenen ve bu bağlamda yeni bir görünüme kavuşturulan Akçakale Gümrük Kapısı’ndan her gün 2 binden fazla tır ve otomobil geçişi olmaktadır. Akçakale Sınır Kapısı ekonomiye bu bağlamda ciddi katkıları olan oldukça sık kullanılan bir gümrük kapısıdır.Akçakale Sınır Kapısında Bim, A101 ve nokta avm denilen marketler bulunmaktadır. Şanlıurfa’dan bir minibüs ile ulaşabileceğiniz gibi kendi aracınızla da 40 dakika gibi bir sürede gümrük kapısına ulaşabilirsiniz.Sınır kapısından ağır vasıta araçları 08:00 ila 20:00 arasında geçiş yapabiliyorken, 08:00 ila 24:00 saatleri arasında da yaya geçişleri ve otomobil geçişlerine izin veriliyor. Özellikle Suriye ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasından sonra bu sınır kapısının yoğunluğu bir hayli artmıştır.

Giriş çıkış yapan şahıslardan: 5682 sayılı pasaport kanununa göre pasaport ve pasaport yerine geçen belge (seyahat belgesi, idari mektup.) Araç ile çıkan şahıslardan:, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundan alınan (Triptik), kamyon ve tır’lar dan ise Triptik, Beyanname ve Yurt dışı taşıma belgesi (C-2) istenilmektedir. Kendi adına kayıtlı olmayan araçla giriş ve çıkış yapan şahıslardan: Şahısların kullandıkları araçlarda araç sahibinden Noter onaylı Vekaletname istenilmektedir.

Akçakale Sınır Kapısı’ndan Tır ve Otomobil geçişine daha önce belirttiğimiz gibi izin verilmektedir. Her gün binlerce araç bu gümrük kapısından geçiş yapmaktadır. Modernizasyon işlemleri ile tamamen yeni bir kimliğe bürünen kapasitesi arttırılan ve yeni özellikler eklenen Akçakale Sınır Kapısı’nda mobesa kameraları eklenmesine rağmen aktif olarak hizmet vermemektedir. Akçakale Sınır Kapısı canlı izleme kameralarının olmamasının sebebi de güvenlik zaafiyeti. Oldukça sık kullanılan ve güvenliğin üst düzeyde olduğu bu sınır kapısında yetkililer yaşanabilecek sorunlar sebebiyle kamera yayını yapılmasına izin vermiyorlar. Tır yoğunluğu, Suriyeli geçişleri yada başka haberleri konumuz altındaki bulunan yorum kısmından dile getirebilirsiniz. Bu şekilde kapıyı ziyaret edecek olan kişiler de anlık bilgilenmiş olacaklardır.


DİĞER AKÇAKALE SINIR KAPISI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, akçakale sınır kapısı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan akçakale sınır kapısı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.