Ak Parti’ye Nasıl Üye Olunur?

Adalet ve Kalkınma Partisi yani kısaca Ak Parti veya AKP, 2001 yılında kurulmuş olan sosyal muhafazakar bir siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmi kısaltması “AK Parti“, simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür.  Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden beri katıldığı seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve katıldığı beş genel seçimin dördünde tek başına iktidar olmuştur. Ak Parti genel başkanlığı görevi ise Recep Tayyip Erdoğan tarafından yürütülmektedir.

Ak Parti kurulduğu günden bu yana çok sayıda kişi partiye üye olmuştur. Halen çok sayıda vatandaş ise partiye üyelik işlemlerini yaptırmak istemektedir. Ancak çoğu kişi Ak Parti’ye nasıl üye olunacağını bilmemektedir. Peki Ak Parti’ye nasıl üye olunur?Ak Parti’ye Üye Olmak İstiyorum, Nasıl Olurum?

Ak Parti’ye üye olmak için size en yakın Ak Parti il veya ilçe binasına giderek üye olmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Daha sonra burada kısa süre içinde üyelik işlemleriniz gerçekleştirilecektir. Ancak Ak Parti’ye üye olmanın belirli şartları bulunmaktadır. Bunlar;

Siyasi Partiler Kanunu ile diğer ilgili yasalarda parti üyesi olamayacakları açıkça belirtilmiş olanlar dışında :

  • Partinin Tüzük ve Programını kabul ettiğini, gücü, bilgi ve tecrübeleri nispetinde parti çalışmalarına katılmayı üyelik giriş beyannamesinde beyan ve taahhüt eden,
  • On sekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip olan,
  • Başka bir siyasi partide üyelik kaydı olmayan,
  • Partiye belirli bir üyelik aidatı ödemeyi taahhüt eden, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı herkes, AK PARTİ üyesi olabilir.”

Ak Parti Üyelik Aidatı Ne Kadardır?

Ak Parti üyelik aidatı kişilere göre belirlenmekte olup en az 1 TL ve en fazlada 2 bin TL alınmaktadır. Üyelik aidatlarının alt ve üst sınırı her sene TÜFE oranında arttırılmaktadır.

Bu yazımızda Ak Parti üyelik başvurusu nasıl yapılır, Ak Parti üye olma şartları nelerdir, Ak Partiye üye olmak için gerekli belgeler nelerdir, kimler Ak Parti üyesi olabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AK PARTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ak parti konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ak parti duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.