Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni meslek dalları da ortaya çıkıyor. Bu meslek dallarının sayısından dolayı çoğu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Bizler de www.devlette.com olarak bu meslek dallarını araştırıp, meslek hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bu mesleklerden bir tanesi de havacılık sektörü içerisinde yer almakta olan AIM memurluğu. Peki aim memuru nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

AIM memuru nedir, ne demektir, kimdir?

AIM Memurları; Ulusal ve Uluslararası uçuş emniyetini, verimliliğini, etkinliğini, düzenini, havacılık bilgi ve verilerini belirlenen standartlar çerçevesinde, uygulayan ve hizmet veren meslek grubudur. Stajyer aim memuru ise lisans alana kadar aim görevi yapan personellere verilen geçici bir unvandır. AİM, havacılık bilgi yönetimi olarak Türkçe’ye çevrilmektedir. AİM memurları, uluslararası havacılıkta oldukça hayati öneme sahip bir işi icra etmektedirler. Havacılık Bilgi Yönetiminin (AIM) amacı,uluslararası hava seyrüseferinin güven, düzen ve etkinliği için gerekli bilgi havacılık/veri ve haberleşme akışını sağlamaktır. Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) birimleri uçuşun tüm aşamalarında (uçuş öncesi/esnası/sonrası) gerek duyulan havacılık veri/bilgilerini toplayan ve uçak işleticileri ile pilotların kullanımına sunan birimlerdir. Eksik ve hatalı havacılık veri/bilgisi hava seyrüsefer emniyetini tehlikeye düşürebilir.Uluslararası Sicil Havacılık Örgütü yani ICAO’nun kurucu üyelerinden bir tanesi olan Türkiye’de, havacılık bilgi hizmetleri alanında tek yetkili olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi yani DHMİ’dir. Yani aim memurları ülkemizde DHMİ bünyesinde çalışmaktadır. Peki tam olarak aim memurları ne iş yapıyorlar?

AIM memuru ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • Türk Hava Sahası ve havalimanları hakkında bütün bilgilerin toplanması
  • Türk Hava Sahasını kullanmak isteyen bütün yerli veya yabancı uçakların uçuş izinlerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek, Türk Hava Sahasının kullanımına izin vermek veya izni olmayan uçakları geri çevirmek
  • Uçuşun gerçekleşmesinden önce her hava aracının doldurmasının zorunlu olduğu uçuş planlarını takip etmek, denetlemek
  • Uçuş ile ilgili her türlü tehlike veya koşul değişiklikleri ile ilgili uçuş personeline bilgi vermek
  • Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) alanında yaşanan uluslararası gelişmeleri izlemek, otomasyon ve entegrasyona yönelik projeleri başlatmak.
  • COSPAS-SARSAT (Uydu Destekli Arama Kurtarma Sistemi) veya başka yollardan SAR’la (Arama ve Kurtarma) ilgili ihbarları değerlendirmek, ilgili kuruluşlarla koordinasyonu sağlamak.

AIM memuru nasıl olunur?

Aim memuru olmak için herhangi bir lisans programından mezun olmanız yeterlidir. Ancak tek şart tabi ki bu değil. Bunun dışında KPDS  / YDS sınavlarına katılarak en az D seviyesinde İngilizce bilmek ve bunun dışında da güvenlik tahkikatından olumlu rapor almak gerekmektedir. Bu şartları sağlamanızın ardından DHMİ tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip etmelisiniz. Bu ilanlarda her sene genel olarak AIM memuru alımı gerçekleştirilmektedir. Tüm bu ilanlara DHMİ iş ilanları sayfasından ulaşabilirsiniz.

AIM memuru maaşları ne kadardır?

İşe yeni başlamış olan stajyer aim memuru maaşı ek ödemeler haricinde 4500 TL seviyelerindedir. Aim memurlarının maaşları ise 6 bin TL seviyelerindedir. Bu maaşa aile yardımı, havacılık tazminatı, çocuk yardımı, yabancı dil tazminatı gibi ek ücretler dahil değildir. AIM memurlarının elde etmiş oldukları gelir sebebi ile mesleğe olan ilgi oldukça fazladır.

Bu yazımızda aim memuru olma şartları nelerdir, olmak için hangi bölüm fakülte mezunu olmak gerekir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AİM MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aim memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aim memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.