Aile yardımı ödeneği nedir, ne demektir?

Devlet memurlarına bazı şartları sağlamaları durumunda eş ve çocuklarından dolayı aile yardımı verilmektedir. Aile yardımı ödeneği almak için memurun bu husustaki beyanı esas alınmakla beraber, aile yardımı ödenmesini gerektiren durumlara ilişkin belgelerin bazen kurumlar tarafından istendiği de görülmektedir. Devletimiz evlenerek bir aile kuran ve var ise çocuk yapmış olan kişilerin daha sağlıklı şartlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri adına yapılan yardımlardan bir tanesi olan aile yardımı ödeneği hakkında detaylı bilgiler haberimiz devamında yer almaktadır.

Eş için aile yardımı ödeneği

Eş için aile yardımı, memurun her ne durumda olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan resmi nikahlı eşi için ödenmektedir. Geçici bir süreliğine de olsa, menfaat karşılığında çalışan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık alan veya aylık almamakla beraber ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumu ile ilişkilendirilen eş için; bu durumlar devam ettiği sürece aile yardımı ödenmemektedir.Eş için aile yardımı ödeneği evlenme tarihi yani resmi nikah tarihini takip eden ay başından itibaren hak kazanılabilmektedir. Memur bu konudaki beyan tarihini izleyen ay başından geçerli olmak üzere yardımdan yararlanır.

Eş için aile yardımı ödeneği miktarı ne kadar, kaç paradır?

Eş için aile yardımı ödeneği miktarı 2018 yılı itibariyle 204,987 TL olarak belirlenmiştir.

Herhangi bir sebep ile ( doğum, askerlik, eğitim ve diğer haller ) aylıksız izin kullanan ve bu dönem içerisinde menfaat karşılığı çalışmıyor olan, ve sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan ei için memura söz konusu dönem için aile yardımı ödenmektedir. İşsizlik ödeneği alan kişilerin aylık alma şekilde değerlendirilemeyeceği ve işsizlik ödeneği alan eşin de aile yardımı alacağı düşünülmektedir. Ancak diğer sebeplerde aylık alan kimseler aile yardımı alamazlar.

Çocuk için aile yardımı ödeneği

Çocukların gelişimi için devlet ayrıca aile yardımı verilmesini kararlaştırmıştır. Bu hususta detaylı bilgilere çocuk parası yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Geçmişe, geriye dönük aile yardımı ödeneği verilir mi?

Söz konusu aile yardımı ödeneği aylıklarla beraber ödenmektedir. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ise çocuğun doğduğu tarihi takip eden ay başı hak kazanmaktadır. Ancak ödemeler başvuru yapılması durumunda verilmektedir. Yönetmelikte bildirimin ne zaman yapılmasına dair bir bilgi olmamasından dolayı, aile yardımı geçmişe dönük de ödenebilmektedir.

Bu yazımızda Aile yardımı ödeneği mevzuatı, kanunu hakkında aile yardımı ödeneği ne kadar, nedir, kimlere verilir, kimler alabilir, nasıl alınır, hangi hallerde ödenir, alma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AİLE YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.