Aile sıra numarası; bir ailedeki kişilerin aileye katılmalarını sıraya koyan ve herkesi bu sıraya göre numaralandıran sisteme göre kişinin aldığı numaradır. Genellikle erkek çocuklar ve onların çekirdek aileleri üzerinden devam eder. Evlilik gibi durumlarda aile sıra numarası değişmektedir. Bu sebeple kişi hayatı boyunca tek bir aile sıra numarasına sahip olmayabilir.

Aile sıra numarası neye göre verilir?

Kişinin aile sıra numarası baba tarafından kayda alınmış en üst soy ile başlayarak devam eder. Aile sıra numarası erkek çocuklar ile devam eder. Çünkü bir aileye gelin olarak giden bayanların aile sıra numarası gelin gittiği ailenin sıradaki aile sıra numarası olacaktır ve kendi babasına ait aile sıra numarası ise sabit kalacak ve eski kayıt olarak tutulacaktır.Herhangi bir boşanma durumunda ise eski aile sıra numarasına geri dönecektir. Bu şekilde gerçekleşen bir boşanma işleminde eşinin ailesinde aile sıra numarası aynı şekilde kapanacaktır.

Yani bayanlar evlendikleri zaman kayıtlı oldukları aileyi değiştirirler bu yüzden de aile sıra numarası değişmektedir. Baba evine geri dönüldüğünde ise o aileye katılma sırası yenilenmez ve eski aile sıra numarası geçerliliğini yeniden kazanır.

Aile sıra numarası nasıl öğrenilir?

Aile sıra numarası nüfus cüzdanının arka bölümündeki kutucuklardan birinde bulunmaktadır. Başka bir yöntem ile e devletten kimlik bilgileri sorgulamak da mümkündür. Bu yazımızda aile sıra numarası nedir, nereden nasıl öğrenilir konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AİLE SIRA NUMARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile sıra numarası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile sıra numarası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.