2010 yılında sağlık reformlarından belki de en önemlisi olan aile hekimliği uygulaması hizmete geçti.  Bununla beraber sağlık ocakları da aile sağlık merkezi olarak adlandırıldı. Aradan onca zaman geçmesine rağmen halen aile hekimliği nedir, aile hekimi uygulamasının yararları nelerdir tam olarak anlaşılmış değil. Aile hekimi uzman yada pratisyen doktorlardan oluşan, temel görevi bulundukları alan içerisinde kendilerine bağlı ailelerin sorunlarına çözüm üretmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak olan bireylerdir. Her bireyin bağlı olduğu ikametgah adresine göre bir aile hekimi vardır.

NEDEN AİLE HEKİMLİĞİ?

Aile hekimliği uygulaması gelmeden önce sağlık ocaklarında bulunan sıra sorununa çözüm üretilmiş oldu. Bir anlamda aile hekimleri tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini bağlı oldukları ailelerin sayısı sebebiyle daha kolay sunabilmektedirler. Bu hizmet hem hekimler hemde vatandaşlar için bir çok kolaylık sağladı. Aile hekimliği uygulaması sayesinde birinci basamak sağlık hizmetleri daha kolay sunulabildiği için cidden ikinci basamak sağlık hizmeti alması gereken kişilere daha kolay ulaşılabilmesi, tedavi edilmesi için de büyük önem arz etmektedir. Aile hekimleri bağlı oldukları kişileri daha iyi tanıyabileceği sorunları daha iyi analiz edip çözüme kavuşturabileceği için vatandaşlar için büyük bir öneme sahiptir.AİLE HEKİMİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Aile hekiminin temel görevi bulundukları alan içerisinde kendilerine bağlı ailelerin sorunlarına çözüm üretmek ve temel ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu kişiye yönelik koruyucu hizmetler içinde aşılama, yaşam tarzı değişiklikleri için danışmanlık yapma, bebek ve çocuk izlemi, gebe izlemi, aile planlaması hizmetlerini sunar. Kısacası bir aile hekimi temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmıştır. Sınırları aşan konularda başka uzman doktorlara kaydınızı yönlendirebilir ve tedavi edilmenizi sağlayabilirler.

AİLE HEKİMİM KİM? AİLE HEKİMİMİ NASIL ÖĞRENİRİM?

Aile hekiminizin kim olduğunu bilmiyorsanız AİLE HEKİMİM KİM yazımızdan kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Şayet aile hekiminizden memnun değilseniz değiştirme şansınız da mevcut.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise aile hekimliği hizmetinin tamamen ücretsiz olup sadece kimlik bilgilerinizle bu hizmetten yararlanabilmeniz. Aile hekimliği nedir, aile hekimleri ne iş yapar gibi konularda merak ettiklerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER AİLE HEKİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile hekimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile hekimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.