Aile hekimi, kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, tedavi eden ve hastalıkların gelişmesini önlemek için düzenli sağlık taramaları gerçekleştiren doktor gruplarına verilen isimdir. Aile hekimi farklı bir uzmanlık gerektiren ciddi rahatsızlıkları konunun uzmanına veya uygun bir kliniğe yönlendirmektedir. Aile hekimleri uzman doktorların aksine genel pratisyen hekimlerdir. Aile hekimliği kavramı ülkemizde aile sağlığını korumak maksadıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Aile hekimleri eski adı ile sağlık ocaklarında yani aile sağlık merkezlerinde görev yapmaktadırlar. Peki aile hekimlerinin tam olarak görevi nedir?

Aile hekimleri ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Ülkemiz sağlık alanında son yıllarda ciddi yatırımlar gerçekleştirmiştir. Artık sağlık hizmetleri evlerimize kadar gelmiş durumdadır. Sağlık alanında öncü mesleklerden bir tanesi de aile hekimleridir. Aile hekimleri;  • Hasta öykülerini almak, tanı testleri yapmak veya talep etmek,
  • Hastalık tanısı koymak, tedaviyi reçete etmek,
  • Aile sağlık merkezine kayıtlı bireylere periyodik sağlık muayenesi yapmak,
  • Yaşlı, engelli, yatalak vb. durumdaki hastalara evde sağlık hizmeti sağlamak,
  • Aşıları uygulamak veya aşı takip muayenelerini yapmak,
  • Hastalıkları önleme konusunda hastaları eğitmek,
  • Hamile kadınlara doğum öncesi ve doğum sonrası bakım sağlamak,
  • Doğumdan itibaren hasta kayıtlarını tutmak ve takip etmek,
  • Hizmet içi eğitimlere katılmak

Aile hekimleri 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın sağlık durumlarını incelemekle görevlidir ve bu hususta gerekli eğitimi almıştır. Ayrıca sağlık ocaklarına gelerek tedavi olamayan kişiler için de mobilize çalışırlar. Yani evlerine kadar giderek sağlık hizmetini buralarda verirler. Görevleri icabı aile hekimleri sağlık alanında oldukça önemli bir yere sahiptirler. Peki nasıl aile hekimi olunur, olma şartları nelerdir?

Aile hekimi nasıl olunur?

Aile hekimi olmak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Aile hekimi olmak için öncelikle lise eğitimi tamamlandıktan sonra üniversite giriş sınavlarına girmeli ve tıp fakültesi kazanılmalıdır. Tıp fakülteleri 6 senelik eğitim veren fakültelerdir. Tıp fakültesi tamamlandıktan sonra kişiler pratisyen hekim unvanını kazanmaktadırlar. Pratisyen hekimler, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen aile hekimliği eğitim programlarına katılarak “Aile hekimi sertifikası” almaya hak kazanırlar. Bu sertifika ile aile hekimliği görevinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu eğitimin süresi ve şekli ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Türkiye’de en az 3 yıl sürmektedir.

Aile hekimi olmak için diğer bir yol ise tıp fakültelerine bağlı olan aile hekimliği ana bilim dalını bitirmek. Bu alanda mezun olursanız doğrudan aile hekimi olarak görev yapabilirsiniz.

Aile hekimliği uzmanı, hastaların ilk olarak başvurmaları gereken uzman hekimlerdir. Aile hekimi şayet kişinin hastalığının tedavisinin başka bir sağlık merkezinde yapılması gerektiğini düşünürse, farklı bir sağlık merkezine hastayı yönlendirebilir. Aile hekimliği sistemi sayesinde hastanelerde yer alan kalabalığın önüne geçilmektedir.

Bu yazımızda aile hekimi olmak zor mu, olmak için kaç puan gerekir, aile hekimi nelere bakar, aile hekimi olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan AİLE HEKİMİ MAAŞLARI hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


DİĞER AİLE HEKİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile hekimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile hekimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.