Aile hekimliği uygulaması 2010 yılından bu yana hayatımızda.  Sistemin başlatılmasının üzerinden yıllar geçmesine karşın, halen aile hekimliği uygulamasında bir çok aksaklık ve sorunla karşılaşıyoruz. Aile hekimleri genellikle Toplum Sağlık Merkezlerinde görevli kişiler tarafından atanan doktorlardır. Vatandaş Toplum Sağlık Merkezi’ne başvuruda bulunarak aile hekimi belirlenir. Bu nereden baksan toplamda birkaç dakikalık bir işlemden ibarettir. Küçük yerleşim yerlerinde bu işlemi gerçekleştirmek bir hayli kolay olsa da büyük şehirlerde, yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar için şehrin bir ucunda açılan Toplum Sağlık Merkezlerine gitmek eziyet demektedir. Peki bu konuda ne yapılabilir?

Aile hekimliği uygulamasında oluşan bu sorun aslında basit bir şekilde çözüme kavuşturulabilir. Bu konu Sağlık Bakanlığı tarafından e-devlet sisteminde daha basit hale getirilmelidir. E-Devlet sistemi sayesine bir çok işlemimizi kolaylıkla yapabildiğimiz gibi aile hekimi değiştirme ve aile hekimi ataması yapmak da bu işlemler arasında yer almalıdır.Sizlere bu konudaki örneği kendimden vermek istiyorum. Ben Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde Elvankent semtinde oturmaktayım. Aile hekimi ile yaşadığım bir sorun yüzünden hekimimi değiştirmek istediğimde Eryaman’da bulunan (Elvankent’ten hiçbir dolmuş ve otobüsün gitmediği) Etimesgut Toplum Sağlığı Merkezine gitmem gerekiyor. Bu da bana en düşük 35TL gidiş-geliş taksi masrafına yol açıyor. Bu külfet sonucunda yapılan işlem ise oldukça basit. TC. kimlik numaranızı yetkili kişiye vermenizin ardından doktorunuzu seçiyorsunuz. Sonuç itibariyle bu kadar basit bir işlemi gerçekleştirmek için, hayatımızdaki en değerli şey olan Zamanımızdan bu kadar süreyi bu işlem için ayırmak, günümüz çağının getirdiği teknolojiyle inanın hiç bağdaşmıyor.

Sorunun çözümü ise bahsettiğimiz gibi gayet basit olabilir. Bunun için E-Devlet Kapısı üzerinde yer alan Sağlık Bakanlığı uygulamalarına bir yenisi yani aile hekimi sorgulama ve aile hekimi değiştirme gibi hizmetlerin eklenmesi halinde bu sorun kolay bir şekilde ortadan kalkabilir. E-Devlete gelmesini istediğiniz istekler var ise bu konu altında bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu arada aile hekimim kim bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.


DİĞER SAĞLIK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sağlık konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sağlık duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.