Aile hekimi veya bilinen diğer adı ile aile doktoru, bir bireyi tüm yönleri ile incelemek amacı ile eğitilmiş olan ve genel olarak ikamet adresinize en yakın sağlık merkezinde görevli bulunan hekimlere denilmektedir. Aile hekimleri, iç hastalıkları, kadın hastalıkları – doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, genel cerrahi, psikiyatri, kardiyoloji branşlarında belirli sürelerde rotasyon yaparak temel hastalıkların önlenmesi ve tedavisindeki bilgileri edinirken aile hekimliğine özgün yaklaşımları da öğrenerek ve içselleştirerek mezuniyet sonrası eğitimlerini tamamlarlar ve uzman hekimler olarak sağlık bakım ekipleri içinde yerlerini alırlar. Aile hekimleri hastalarında yaş, cinsiyet, organ ya da sistem ayrımı yapmaksızın, eğitimi çerçevesinde bulunan tüm hastalarına hizmet vermektedir. Peki aile hekimi sabah saat kaçta açılıyor, akşam saat kaçta kapanıyor, saat kaça kadar açık? Aile hekimi çalışma saatleri, mesai saatleri ile çalışma günleri yani hangi günler açık, hangi günler kapalı yazımız devamındadır.

Aile Hekimi Çalışma Saatleri 2023

Aile hekimleri haftada kırk saat çalışmaktadırlar. Çalışma saatleri de bu doğrultuda değişiklik gösterebilir. Çünkü çeşitli zamanlarda da sağlık kurumuna gelemeyen hastaları evlerinde ziyaret ederler. Bu sebepten dolayı çoğu aile hekiminin çalışma saatleri belirteceğimiz gibi olsa da çeşitli durumlarda yanılmalar olabilmektedir. Aile hekimleri hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ) günleri sabah saat 08:00’de açılırlar ve akşam saat 17:00’de kapanırlar. Aile hekimleri ayrıca saat 12:00 ile 13:00 saatleri arasında öğle tatili, öğle arası sebebi ile kapalı durumdadır. Yine bu hususta en net bilgiyi aile hekiminizden temin etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak genel olarak belirttiğimiz saat aralıklarında aile hekimlerini çalışır vaziyette bulabilirsiniz.Aile Hekimi Hafta Sonu Açık Mı, Kapalı Mı?

Aile hekimleri hafta sonu sadece Cumartesi günleri çalışırlar. Ancak Cumartesi günleri nöbet günleridir ve sağlık merkezinde bir aile hekimi görev alır. Pazar günü ise sağlık merkezi kapalı olacağı için çalışmamaktadır.

Aile Hekimi Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Aile hekimi; Ramazan Bayramı ( Şeker Bayramı ) ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda, arefe günlerinde, 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalı durumdadır.

Bu yazımızda aile hekimi çalışma saatleri yani açılış kapanış saatleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan sağlık ocaklarının çalışma saatleri hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER AİLE HEKİMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile hekimi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile hekimi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.