Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı halen pilot bölgelerde devam eden Aile Eğitimi Programı (AEP) kapsamında görevlendirilmek üzere 7 bin aile danışmanı alımı gerçekleştirileceğini açıkladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre 7 bin aile danışmanı alımı kademeli olarak yıllara bölünerek yapılacak ve toplamda birkaç sene içerisinde alımlar bitirilecek.  Ancak aile danışmanlığı hakkında halen merak edilen bir çok konu bulunuyor. Aile danışmanlığı nedir, kimler aile danışmanı olabilir, aile danışmanı maaşları, aile danışmanı olma şartları ve aile danışmanlığı hakkında merak edilenlere bu haberimizde yer verdik.

Aile Danışmanı Kimdir?

Aile danışmanlığı, aile yasası kapsamında verilen danışmanlık hizmetlerine denilmektedir. Aile danışmanı, ilişkiler açısından sorunu olan insanların evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha kolay bir biçimde gelmelerine yardımcı olurlar. Tüm aileyi etkileyen ölüm yada birisinin evden ayrılması gibi konularda ailelerin yaşayabileceği psikolojik sorunları önlemede yardımcı olmaktadırlar. Aile danışmanları aynı zamanda eşler arasındaki sorunların çözülmesine yardımcı olan terapistlerdir.Nasıl Aile Danışmanı Olunur?

Aile danışmanı olmak için, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarının en az bir tanesinin 4 yıllık lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Ancak bu bölümlerden mezun olmak aile danışmanı olmak için yeterli değil. Bunun haricinde aile danışmanlığı sertifikası sahibi de olma şartı var. Aile danışmanlığı sertifikası almak için ise eğitimine katılmanız ve başarılı olmanız gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu yada üniversitelerde verilmekte olan en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplamda 450 saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programına katılmak ve programın tamamlanmasının ardından yapılan sınav, görüş ve uzman hocaların değerlendirmelerinden geçerek aile danışmanlığı sertifikası alan kişiler aile danışmanı olabilmektedirler. Aile danışmanlığı sertifikası almak için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika programı olması büyük önem arz etmektedir. Son zamanlarda yapılan çok sayıda aile danışmanı alımı neticesinde bu kurs saatlerinin iyileştirilmesi gündeme geldi. Şayet kurs saatlerinde değişim yapılırsa yine devlette.com üzerinden haberdar olabilirsiniz.

Ayrıca sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi lisans programlarını tamamladıktan sonra aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlamış olanlar aile danışmanı sayılır ve ayrıca bunlardan merkezlerde çalışmak için sertifika istenmez. Aile danışmanı olma şartları bu şekilde sıralanabilir. Aile danışmanı olma şartları sağlanırsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile danışmanı alımı kapsamında verilen iş ilanlarına başvuruda bulunabilir.

Aile Danışmanları Ne İş Yaparlar? Aile Danışmanlarının Görevleri Nelerdir?

Her ne kadar aile danışmanı tamını içerisinde yüzeysel bahsetsek de aile danışmanları ne iş yaparlar detaylı incelemekte fayda var.

  • Aile sistemi içerisinde işlev bozulmalarına neden olan, aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen, aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan, anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellenmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümlenmesinde birey ve aile ile çalışmak,
  • Kişilerin içinde geliştikleri veya işlevlerini yerine getirdikleri aile sistemini veya ilişkide bulundukları diğer sosyal çevreyi değerlendirmeye dayanan ve bu anlayıştan yola çıkarak bireylere, çiftlere veya ailelere sorunlarının çözümüne dönük değişim ve gelişime yönelik hizmetler sunmak,
  • Aile üyelerinin oturumlardaki etkileşim sürecinin içeriğini raporlaştırmak,
  • Aile kurma niyetinde olan bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri vermek,
  • Anne ve babaların çocuk eğitiminde daha bilgili olması, bu bilgilerini hayata geçirmesi, çocuğuyla ve eşiyle ilişkisini geliştirmesi için anne ve babalara yönelik çalışmalar gerçekleştirmek,
  • Boşanma öncesinde ailelere psiko-sosyal süreç ve dinamikleri de dahil ederek arabuluculuk hizmetleri planlamak ve uygulamak,
  • Boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları planlamak ve uygulamak,
  • Tek ebeveynli ailelere danışmanlık ve destek hizmeti vermek,
  • Aile içi şiddetin önlenmesine yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek,
  • Gerektiğinde aile üyelerini ihtiyaçlarına yönelik olarak ruh sağlığı ve hastalıkları hizmeti veren kurum ve kuruluşlara yönlendirmek.

Aile Danışmanı Maaşları Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çalıştırılacak olan aile danışmanlarının 7.500 ila 10.000 TL arasında maaş almaları bekleniyor.

Bu haberimizde aile danışmanı kimdir, aile danışmanlığı nedir, kimler aile danışmanı olabilir, aile danışmanı olma sertifikası, aile danışmanı olma şartları nelerdir, nasıl aile danışmanı olunur, aile danışmanlarının görevleri nelerdir, aile danışmanları ne iş yaparlar, detaylarıyla anlattık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AİLE DANIŞMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile danışmanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile danışmanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.