Adres kodu nedir, ne demektir?

Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan tüm evlerin 10 haneli bir numarası bulunmaktadır. Bu numaraya adres kodu demekteyiz. Adres kodu, özellikle DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerinde ve bir çok yerde karşımıza çıkmakta olan bir tabirdir. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak istediğimizde bizden çeşitli bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgilerden bir tanesi de 10 haneli adres kodudur. Peki bu adres kodu nereden, nasıl öğrenilir?

Adres kodu ne işe yarar?

Adres kodu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından hayata geçirilmiş olan bir projedir. Bu sistem ile adrese dayalı nüfus sisteminin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistemle ülkemizdeki 81 il, 919 ilçe ve 32 bini aşkın mahallesinde yer alan tüm konutlara, adreslerine ilişkin 10 haneli benzersiz bir numara verildi. Böylelikle ülkemizdeki tüm konutlar sayısal olarak bir kimliğe kavuşmuş oldu.  Bu durum, konutlar üzerinde yapılmakta olan her türlü sözleşme, sigorta ve benzeri durumlarda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun dışında da gerçek dışı adres bildiriminde bulunan kişiler bu sistem ile kolaylıkla tespit edilebiliyor. Peki adres kodu nereden, nasıl öğreniliyor?Adres kodu nereden, nasıl öğrenilir?

Adres kodunu birkaç farklı yöntemle öğrenebilmeniz mümkündür. Ancak en çok kullanılan ve en kolay işlem DASK İnternet adresi üzerinde yer alan adres kodu öğrenme bağlantısıdır. Bunun için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girmeniz gerekmektedir.

Adres Kodu Öğrenmek İçin Hemen TIKLAYIN

Daha sonra da vermiş olduğumuz bağlantıda “Adres Sorgulama” kısmını işaretliyoruz. Açılan sayfadan da il, ilçe, köy, mahalle, dış kapı, iç kapı seçeneklerini dolduruyoruz. Tüm bu seçimleri yapmamızın ardından sistem bize kolaylıkla adres kodunu veriyor.

Şayet elinizdeki adres kodunun doğruluğunu test etmek istiyorsanız da “Adres Kodunu Doğrula” bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Buraya adres kodunu girdikten sonra kodun hangi adrese ait olduğunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Bu yazımızda adres kodu arama, adres kodu bulma, adres kodu belirleme, adres kodu ile adres sorgulama gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ADRES KODU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adres kodu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan adres kodu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.